Це була одна з найбільших крадіжок української історії…
Україна, за час свого існування, пережила безліч випробувань, і зараз її історію доводиться збирати буквально з крихт. Це сталося через втручання росії, яка століттями вивозила, грабувала та переміщувала українські скарби. Проте, завдяки зусиллям не байдужих людей, вдається відшукати деякі цінні артефакти.
Один з таких реліквій – кубок, який колись належав козацькому роду Кочубеїв. Дивом він не потрапив до москви під час більшовицької революції, як більшість українських речей, і зараз знаходиться у Національному музеї історії України в Києві. Кубок виготовлений із чистого срібла, а його золочена поверхня надає йому жовтий колір. На дні чаші вибито напис: «подарунок царів Іоанна і Петра Олексійовичів генеральному писарю Василю Кочубею». А також стоїть дата – 320 років тому!
«Попри те, що кубок пов'язує нашу історію з росії, ми все одно маємо знати про це так само, як і про донос Кочубея на Мазепу, а також про те, як усе це вплинуло на майбутнє України», - каже дослідник історії Акім Галімов.
Зникнення більшості скарбів козацької родини Кочубеїв може вважатися однією з найбільших крадіжок української історії.
«Щоб відвести від себе підозри, більшовики дозволили залишити деякі речі в Україні, наприклад, картини чи цей срібний кубок. Проте, більшість артефактів і, що найголовніше, родинний архів Кочубеїв опинилися в росії. Я думаю, що саме більшовики підпалили палац Кочубеїв, щоб взагалі повністю стерти нашу історію», - поділився своїми думками Акім Галімов.
Більше про родину Кочубеїв, зраду Мазепи та їхній родинний маєток в Диканці на Полтавщині дивись у проєкті «Українські палаци. Золота доба» просто зараз:
Читай також:
- В звичайному українському селі на початку 20 століття жили верблюди і страуси: як вони туди потрапили?
- Кінний манеж, де виріс український кінь, череп якого 100 років знаходиться в музеї Британії, досі стоїть на Хмельниччині
- Золота епоха смт Олика на Волині: колись селище за розмірами, торгівлею та наукою не поступалося Києву