Кожна професія важлива і кожен внесок має значення, особливо у наш час…
Кожен українець зараз, навіть якщо він чи вона не тримають у руках зброю і не стоять на передові, а продовжують працювати в Україні і сплачують податки, наближають нас до перемоги у військовому протистоянні з росією. На жаль, не кожен це розуміє і тому у багатьох відбувається «вигорання на роботі». Що це таке, як відрізняється від стресу і як створити здорові й комфортні умови праці й уникнути вигорання? Про це докладно розповіли у МОЗ України.
«Вигорання не з’являється раптово – воно розвивається поступово. Цей стан не є хворобою, втім він може прискорювати розвиток, наприклад, депресії. Вигорання – не те саме, що й стрес на роботі. Стрес виникає тоді, коли людина намагається пристосуватися до навантаження, і він не є абсолютно негативним. Вигорання розвивається, коли людині не вдається адаптуватися, а стан стресу продовжується», - кажуть у відомстві.
Що потрібно знати про вигорання? Воно розвивається поступово і не є хворобою, проте вигорання може прискорювати розвиток, наприклад, депресії.
У чому різниця між вигоранням та стресом? Стрес виникає, коли людина намагається пристосуватися до навантаження. Він не є абсолютно негативним і після адаптації рівень стресу поступово знижується. Вигорання ж розвивається з часом, коли людині не вдається пристосуватися, а стан стресу зберігається.
Основні ознаки вигорання:
- сильна непереборна втома, виснаження,
- дистанціювання від роботи, цинічне ставлення до неї,
- відчуття неефективності й знижена професійна самооцінка.
Як запобігти вигоранню на роботі?
- Розділяйте роботу і дозвілля. Не беріть робочі завдання додому і не розв’язуйте особисті проблеми на роботі.
- Плануйте роботу заздалегідь, навчіться казати «ні» і чітко визначайте пріоритетність виконання завдань.
- Чітко дотримуйтеся визначених пріоритетів.
- Піклуйтеся про фізичний стан. Намагайтеся достатньо спати, повноцінно харчуватися і зберігати здоровий рівень фізичної активності.
- Працюйте над добрими стосунками вдома і будуйте екологічні відносини на роботі, підтримуйте відкриту робочу атмосферу.
- Визначте власні можливості та план кар’єрного зростання, намагайтеся постійно підтримувати та підвищувати кваліфікацію.
- Сприймайте свою роботу як вагому. Адже кожна професія є важливою і кожен внесок має значення.
На що має звернути увагу роботодавець, аби уникнути ризиків для психічного здоров’я працівників?
- Турбота про безпечні умови праці
- Дотримання здорової комунікації
- Підтримка працівників
- Уникання завищених вимог до продуктивності і результативності
- Забезпечення стабільності в умовах змін
Читайте також: