Історія українського Різдва: чи обов'язково на столі має бути саме 12 страв?

Справжня історія Цікаво
Поширити в соціальних мережах:

Досліджуємо разом…

Чи обов’язково накривати стіл дванадцятьма стравами на Різдво? Це питання вже не одне століття хвилює українців. І от нарешті чітку відповідь на нього дала історик, дослідниця гастрономічної культури України та засновниця проекту «їzhakultura» Олена Брайченко в проєкті дослідника історії Акіма Галімова.  

Як виявляється, традиція готувати саме 12 страв, за числом апостолів або місяців у році, закріпилася в нашій культурі відносно недавно. Тому, що раніше, в голодні роки, обходилися тим, що було в коморі та сусідньому лісі. Чому ж тоді ми так наполегливо дотримуємося цього звичаю? 

Відповідь криється в сучасних реаліях. Олена Брайченко зазначає, що в 90-х роках розпочався справжній ренесанс українських традицій:

«Люди почали шукати свої корені, досліджувати історію свого народу. Це було пов'язано з тим, що радянська влада багато років придушувала національну самосвідомість. Сьогодні ми свідомо відтворюємо звичаї, які колись були частиною нашого життя, але з часом забулися. Цей процес називається вторинна фольклоризація. Ми не просто слідуємо сімейним традиціям, а активно шукаємо нові знання про нашу культуру в книгах, на лекціях та в медіа».

Отже, 12 страв – це скоріше данина традиції, аніж обов’язкова умова святкування Різдва. Важливішими є страви, які відіграють ключову обрядову роль і символізують свято.

Що ж тоді має бути на святковому столі? Про це розповів Акім Галімов у спеціальному випуску до Різдва. Дивись просто зараз: 

Читай також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Читати більше