Історія першого досвіду української валюти…
Національний банк України планує замінити копійки на шаги, але ця ініціатива викликала критику. Серед аргументів звучить думка, що шаг – це не монета, а поштові марки. Проте історія доводить протилежне. Перші шаги часів Української Народної Республіки (УНР) були повноцінними грошовими знаками, виготовленими у формі паперових «монет».
У 1917 році проголошення Української Народної Республіки стало переломним моментом в історії державності. Одним із символів суверенітету УНР стало запровадження власної валюти. Спершу використовували карбованець, який прирівнювався до російського рубля, але керівництво УНР, на чолі з Михайлом Грушевським, вирішило впровадити гривню як національну валюту. А шаг мав стати дрібною монетою, еквівалентною сотій частині гривні. Проте через брак обладнання для карбування монет керівництво ухвалило рішення випускати їх у паперовій формі.
Як пояснює доктор історичних наук Андрій Бойко-Гагарін, шаги УНР виготовлялися за технологією поштових марок. Проте вони були повноцінними грошовими знаками з номіналом, тризубом і чітким написом: «Ходить нарівні з дзвінкою монетою».
Шаги активно використовувалися у розрахунках за дрібні товари. Через інтенсивне використання на них залишилися потертості, плями і навіть подряпини.
План карбувати металеві монети зірвався через війну. Делегація УНР намагалася привезти обладнання з Німеччини, але це виявилося неможливим через логістичні труднощі. Як тимчасове рішення, були виготовлені «розмінні марки», які стали замінником металевих монет.
Попри труднощі, шаги стали символом економічної незалежності України. Їхня паперова форма є прикладом того, як держава знаходила інноваційні рішення в умовах кризи.
Більше цікавого з історії грошей дивись у сюжеті дослідника історії Акіма Галімова просто зараз:
Читай також:
- Не носив зачіски «під макітру», не ходив босоніж й не бідував: сучасні відкриття істориків про Сковороду
- Монети з картону, пластику та навіть вугілля: цікаві та маловідомі факти з історії створення грошей
- Скіфи та історія їхнього панування: куди зник один із найзагадковіших народів, які населяли українські землі?