Архіви розкривають нові факти…
Довгий час вважалося, що батько видатного українського філософа Григорія Сковороди, Сава, був безземельним і бідним козаком. Це твердження міцно закріпилося в радянських підручниках. Проте дослідження архівних документів показують зовсім іншу картину.
«Состояние имели посредственное, достаточное», - цитата з праці Михайла Ковалинського «Жизнь Григорія Сковороди»
Документ 1734 року підтверджує статус батька Сковороди як «малогрунтовного козака», а це, як каже дослідник історії Акім Галімов, означало недостатню кількість землі для ведення фермерства.
«Сава Сковорода мав статус «виборного козака», тобто міг власним коштом спорядитися на війну. Джерелом його доходу була торгівля горілкою, що підтверджує запис у Центральному державному історичному архіві України. Там написано, що 19 липня 1733 року Сава сплатив податок за продаж 120 літрів горілки, отримавши прибуток близько 5 рублів», - розповів Акім Галімов.
Для порівняння, наймит у ті часи за рік заробляв 4–6 рублів. Це свідчить, що батька Григорія Сковороди аж ніяк не можна назвати бідним. Та і родина матері Григорія Сковороди, Пелагеї (або Палашки) Шангірей має цікаву історію.
«Вона походила з роду, що, ймовірно, мав кримсько-татарське коріння. Її батько, Стефан Шангірей, прожив 80 років. Історики припускають, що рід Шангіреїв міг бути пов’язаним із кримським ханом Шахіном Гераєм, який правив з 1624 по 1628 роки, але ці теорії поки ще не доведена», - каже Акім Галімов.
Проте, це далеко не уся правда про життя видатного українського філософа. Чого ще ми не знали про Григорія Сковороду, дивись у сюжеті дослідника історії Акіма Галімова:
Читай також: