Існує три види пропаганди: біла, сіра та чорна…
Пропаганда – це не просто слова, а потужний інструмент, який може перетворити навіть найрозсудливіших людей на маріонеток у руках влади. Її сила дозволяє змінювати світогляд, маніпулювати почуттями та контролювати поведінку.
За визначенням, пропаганда може бути трьох видів: білою, сірою та чорною. Біла пропаганда не допускає жодного спотворення фактів, сіра – дозволяє спотворення, але незначною мірою, тоді як чорна – цілком ґрунтується на сфабрикованій брехні та поширює свідомо недостовірну інформацію.
Один із найвідоміших пропагандистів у світовій історії – міністр освіти та пропаганди Третього Рейху, доктор Йозеф Геббельс, вважав пропаганду могутнім інструментом контролю. Саме Геббельс вважається батьком «чорної» пропаганди.
«Дайте мені засоби масової інформації, і я з будь-якого народу зроблю стадо свиней», – заявляв він, прагнучи перетворити німців на сліпу зброю в руках нацистів.
Він мав ступінь доктора філософії та вважав цю науку базовою для пропаганди. Його найбільш улюблений метод – спрощення дійсності. Як стверджував нацист, «основна маса будь-якого суспільства не вирізняється особливими інтелектуальними здібностями, тому і не варто вигадувати якісь складні форми».
Штучно створена пропагандистами картина світу не повинна мати альтернативних тлумачень. Вона має бути виключно чорно-білою, доступною для розуміння і навіть примітивною. Мова пропагандиста-маніпулятора теж має бути вкрай простою.
«Справа в тім, що в кожній людині співіснують дві частини: доросла – це інтелект, і дитяча – це емоції. Добрати ключики до дорослої частини, набагато складніше. – каже психологиня, психотерапевтка Ольга Шершньова. – Отже, простіше маніпулювати дитячою частиною. До неї і звертаються пропагандисти-маніпулятори, викликаючи нас на емоції, для того, щоб ти відчув себе дитиною, щоб було простіше тебе повернути в цей дитячий стан і нав'язати, що потрібно».
Для кращого засвоєння матеріалу Геббельс використовував метод багаторазового повторення, що ставав ключем до формування нової реальності для мас. Більше про нього дивись у проєкті «Під маскою пропаганди» просто зараз:
Дивись прем’єрні випуски проєкту «Під маскою пропаганди» щопонеділка, о 16:00 на 2+2!
Читай також:
- «Гнилий оселедець» та «Велика брехня»: які методи пропаганди використовує рф під час війни
- Вплив пропаганди: Чингісхану вдалося завоювати величезні території завдяки деморалізації ворога простими чутками
- Історія виникнення терміну «пропаганда» захована у Ватикані: як з поширення віри вона еволюціонувала у зброю?