Історична пам'ять України – це поле битви, де росія століттями вела війну за знищення національної ідентичності.
Як стверджує дослідник історії Акім Галімов, протягом 300 років росія систематично намагалася стерти з пам'яті українських героїв, щоб знищити саму історію народу.
Яскравим прикладом цього є постать гетьмана Івана Мазепи, яким захоплювалася вся Європа. Дивно, але до наших днів не дійшло жодного його прижиттєвого портрета.
Психологиня Анна Просвєтова вважає, що Петро I, мав «певні психологічні проблеми, які змушували його боротися з пам'яттю Мазепи, щоб підкреслити власну велич».
Олексій Дорошенко, керівник «Гетьманського фонду Петра Дорошенка», зазначає, що Петро I доклав чимало зусиль, щоб викорінити будь-які згадки про Мазепу. Навіть у XXI столітті на наукових конференціях в Україні та за кордоном іноді використовують недостовірні зображення гетьмана, плутаючи його з литовським князем.
Єдине більш-менш достовірне уявлення про зовнішність Мазепи дають спогади французького посла Жана Дебалюса. Він описував гетьмана як людину невидатну фізично, але з міцним тілом, сильнішим за тіло німецького рейтара.
Після смерті Мазепи цар Петро I наказав доставити його живим або мертвим. Козаки поховали гетьмана в храмі румунського міста Галац, яке тоді контролювалося Османською імперією, щоб захистити його тіло від ворогів.
«Однак, навіть після смерті Мазепи росіяни не полишили спроб заволодіти його останками. За спогадами очевидців, у XIX столітті російські матроси увірвалися до церкви, розкопали могилу гетьмана і осквернили його рештки. На жаль, перевірити цю інформацію неможливо, оскільки храм був зруйнований за часів комуністичного диктатора Ніколає Чаушеску. Дивно, але це була єдина церква, знищена комуністами в Румунії», - розповів ведучий проєкту «Загублений світ» Геннадій Попенко.
Подробиці – у відео проєкті «Загублений світ»:
Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2!
Читай також: