Є свідчення, що на зазначений ритуал наважився колишній козак-пластун Михайло Неліпа
Після трагічної ліквідації у 1775 році російською імператрицею Катериною ІІ Запорізької Січі, коли козацькі реліквії та скарби опинилися в імперській столиці, а землі були роздані лояльним поміщикам, пам'ять про славетних гетьманів та отаманів не згасла. Особливе місце в серцях нащадків козаків посідала постать легендарного характерника Івана Сірка, чий заповіт обіцяв передачу надприродної сили.
«Згідно з народними переказами, для отримання цієї сили необхідно було протягом семи років на Великдень приносити землю на могилу отамана». – розповів ведучий проєкту «Загублений світ» Геннадій Попенко.
Є свідчення, що на цей ритуал наважився колишній козак-пластун Михайло Неліпа, але з кожним разом його переживання ставали все більш моторошними.
«Коли він вперше приніс землю, йому здалося, ніби щось гуде. На другий раз він раптово побачив «величезне козацьке військо, а земля стогнала». На третій раз «залунали барабани, вистрілили гармати, а козацькі шапки почервоніли, як маки». Чоловік так злякався цих видінь, що більше не наважився приходити до могили характерника», - розповів Геннадій Попенко.
Легенди про Сірка були настільки поширені, що його поховання перебувало під пильною охороною спецслужб.
«Усіх, хто наближався до могили Сірка, одразу брали на облік, і ними починали цікавитися спочатку НКВС, а потім КДБ», - зазначив український антрополог Сергій Сегеда.
У 1965 році острів Хортиця отримав статус історико-культурного заповідника, і влада вирішила створити там козацький меморіал, куди мали перенести останки кошових отаманів Петра Калнишевського, Йосипа Гладкого та Івана Сірка.
«Було прийнято рішення Ради міністрів України про створення археологічної групи для перенесення останків Сірка на Хортицю. Але в селі Капулівка, де він був похований, настільки його шанувало, що усі мешканці повстали», - розповідає Сергій Сегеда.
Люди вийшли з кілками, заявивши, що вони будуть битися і не дозволять забрати кістки українського отамана.
«Сірко є символом сили українського народу, символом сили козацтва. Люди розуміли, що росіяни хочуть це вкрасти», - наголосив політтехнолог і засновник «Академії Характерництва» Денис Богуш.
Зрештою, місцеві жителі погодилися на перепоховання Сірка лише після того, як Каховське море сильно розмило берег, що загрожувало руйнуванням могили.
Але і тут радянська влада надурила громаду. Як – дивись у проєкті у проєкті «Загублений світ»:
Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2!
Читай також:
- Викрадене серце останнього гетьмана України: де москва ховає рештки Кирила Розумовського?
- Палац, що кличе душі: яка таємниця не дає спокою Вишневецькому роду?
- Масове вбивство без пострілу: як нацисти перетворили Одесу на палаючу пастку для євреїв