Секрети Чернігівського храму: історія колони з Херсонесу, яку син Володимира Великого привіз з Херсонесу 

Справжня історія Цікаво
Поширити в соціальних мережах:

Ви знали, що у величному Спасо-Преображенському соборі, досі ховається артефакт, який бачив ще зародження Київської Русі?

Йдеться про унікальну колону, привезену сюди аж з далекого Херсонесу самим князем Мстиславом! Ця історія не просто вражає уяву, а й відкриває маловідомі сторінки нашої давньої історії.

За словами заступниці генерального директора заповідника «Чернігів стародавній» Інни Непотенко, ця колона – ровесниця, а можливо, й старша за сам Спасо-Преображенський собор:

«Не лише ззовні храм мав бути величним, але і всередині все мало нагадувати про велич і помпезність. Всередині знаходиться колона, яка була зроблена раніше ніж почали будувати собор. Вона була привезена з північного Причорномор'я, з Херсонесу».

На жаль, час і вогонь не пощадили цю унікальну реліквію. Велика пожежа 1750 року, яка знищила значну частину дерев'яного Чернігова, завдала серйозних ушкоджень навіть кам'яним елементам собору, включно з мармуровими колонами Мстислава. Щоб уберегти їх від подальшого руйнування, ці безцінні свідки минулого вирішили заховати під шаром цегли та імітації мармуру.

Цікаво, що на одній із захованих колон дослідники виявили графіті з написом «1002 рік». За однією з версій, саме цей рік може бути часом створення колони. Лише уявіть, скільки подій бачила ця кам'яна мовчазна свідкиня історії!

Дослідник історії Акім Галімов зазначає, що насправді історикам досі мало відомо про відносини між давньоукраїнською державою та кримським Херсонесом у X-XI століттях. Основне джерело інформації – «Повість минулих літ» Нестора Літописця, яка розповідає про похід князя Володимира Великого на Херсонес у 988 або 989 році.

«Цей похід мав величезне значення для Київської Русі, адже дозволив Володимиру одружитися з візантійською принцесою Анною та охрестити Русь, що вивело її на рівень наймогутніших держав тогочасного світу», - каже Акім Галімов. 

Імовірно, вплив Русі на Херсонес зберігався і в наступні роки. Адже син Володимира, чернігівський князь Мстислав, зміг привезти звідти колони вже на початку XI століття. 

Також це ще одне свідчення того, що Крим більше пов'язаний з Україною ніж з рф. Київська Русь – це фундамент української державності і зв’язки з Херсонесом є ще одним підтвердженням цієї історичної правди. 

Сьогодні Крим, включаючи древній Херсонес, перебуває під окупацією росії. Країна-агресор намагається переписати історію, заявляючи, що Крим «споконвічно російська» територія, ігноруючи багатовікові зв’язки півострова з Україною та її історичними попередниками, такими як Київська Русь.

Більше про історію Чернігова, яку ви точно не знали, дивись у проєкті дослідника історії Акіма Галімова просто зараз:

Читай також:

Поширити в соціальних мережах: