Намагалися придушити рух опору: розсекречені матеріали КДБ показали правду про депортацію українців 40-х років

Справжня історія
Намагалися придушити рух опору: розсекречені матеріали КДБ показали правду про депортацію українців 40-х років
Поширити в соціальних мережах:

Було примусово виселено понад 24 000 родин, або ж 58 000 осіб

Розсекречені матеріали КДБ в архівах СБУ розкривають жахливу правду про масові депортації українців із західних областей України у 1944-1947 роках. За цей період було примусово виселено понад 24 000 родин, що складало більше ніж 58 000 осіб.

«Сьогодні ми можемо переконатися – це не були «перегіби на міcцях», або ж окремі випадки. Це була багаторічна, планомірна операція москви, яка прагнула зламати, знищити, викорчувати український опір», - розповів дослідник історії Акім Галімов.

Радянська влада не мала наміру дозволити українським повстанцям продовжувати боротьбу за незалежність. Вже у 1944 році було депортовано майже 5 000 сімей (12 000 людей), у 1945 році – понад 7 000 родин (17 500 людей). Однак українці не зупинялися, попри жорстокі заходи, і продовжували боротися за свою свободу. А от 1946 року було депортовано «лише» 2 612 сімей (6 000 осіб). Але на цей раз радянська влада була зайнята впровадженням нової тактики боротьби – великої блокади. Біля кожного населеного пункту встановлювалися гарнізони, кулеметні пости на узвищах, застави на входах і виходах із сіл. Селянам забороняли пересуватися без перепусток, комендантська година стала обов'язковою. У будь-який момент у будь-яку хату могли вдертися з обшуком.

«Москва нагнала на захід України майже 230 000 військових, але українці, попри блокаду та всі зусилля совєтів, не скорялись», – розповів директор галузевого державного архіву СБУ, історик Андрій Когут.

1947 рік став кульмінацією депортацій. Саме тоді НКВС провело найбільш масову депортацію населення Західної України, яку назвали операцією «Запад». Згідно з розсекреченими матеріалами, операція охоплювала Волинську, Дрогобицьку, Станіславську, Львівську, Рівненську, Тернопільську та Чернівецьку області.

Операція готувалася в режимі повної секретності, аби уникнути втручання бійців УПА. Місцеві партійні діячі та працівники дізнавалися про неї за кілька днів до початку.

«Складність полягала у тому, що, попри те, що депортація була поза законами Радянського Союзу, система намагалася якось це регламентувати, – додав Когут. – В архівах СБУ є наказ Міністерства державної безпеки СРСР №00430 від 1947 року, який регламентував виселення сімей «осужденных, убитых и находящихся на нелегальном положении активных националистов и бандитов з территории западних областей Украины».

Ці документи розкривають методичну та безжальну політику радянської влади, спрямовану на знищення українського опору. Сьогодні ці розсекречені матеріали КДБ є важливим свідченням трагічних подій в історії України.

Більше про нашу історію, дивись на каналі YouTube Акіма Галімова «Реальна істоіря»:

Читай також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Середньовічна загадка Черкас: коли насправді було засноване місто, і чому археологи заперечують офіційну дату?
Перший політ людини в небі: як двоє французів у 1783 році на повітряній кулі поклали початок ери авіації?
Чому іноземні студенти залишаються в Україні навіть у часи війни: історія еквадорця Хуана Каїси
Чому іноземні студенти залишаються в Україні навіть у часи війни: історія еквадорця Хуана Каїси

Він разом із братом зустріли початок повномасштабного вторгнення в Києві…

«Володарі неба. На межі»: спеціальний показ документального фільму 2+2 відбувся у Дніпрі
21 листопада: день, коли Україна змінила майбутнє
Революція Гідності: як українці, ціною власних життів, змінювали хід історії?
Революція Гідності: як українці, ціною власних життів, змінювали хід історії?

Перші акції були мирними, але вже за декілька днів розпочалося пекло…

Читати більше