Незважаючи на численні воєнні злочини, скоєні росією, її членство в Радбезі не було призупинено
Організація Об'єднаних Націй – глобальна структура, що об'єднує 193 країни світу. Її основні органи включають Генеральну Асамблею, де представлені всі члени, Секретаріат, що виконує адміністративні функції, Економічну та Соціальну Раду, Міжнародний Суд та Раду Безпеки. Остання, безсумнівно, є ключовим елементом, що відповідає за міжнародну безпеку. Її рішення мають обов'язкову силу для всіх членів ООН.
Рада Безпеки складається з п'яти постійних членів – Китаю, Великої Британії, США, Франції та росії – та десяти непостійних, що змінюються. Головування в Радбезі щомісяця переходить до іншої країни. Парадоксально, але саме росія, яка розв'язала масштабну війну в Європі, двічі очолювала Раду – у лютому 2022 року, коли почалося вторгнення в Україну, та у квітні 2023 року.
«Вас теж дивує, що країна, яка розв'язала найбільшу війну в Європі за останні півстоліття, очолює Раду безпеки Організації Об'єднаних Націй? Але в цьому вся ООН», - зазначає дослідник історії Акім Галімов.
Незважаючи на численні воєнні злочини, скоєні росією в Україні, її членство в Радбезі не було призупинено, а головування не скасовано. Президент України Володимир Зеленський неодноразово закликав до виключення рф з Ради Безпеки та позбавлення її повноважень у Генеральній Асамблеї.
Однак, як пояснює дипломат Володимир Єльченко, росія фактично не є законним членом ООН. Її членство ґрунтується на листі Бориса Єльцина від 24 грудня 1991 року, в якому він просив замінити назву «Союз Радянських Соціалістичних Республік» на «російська федерація». Володимир Єльченко називає це «найбільшою аферою 20-го століття»:
«Росія, фактично помінявши таблички, замість Радянський Союз поставивши російська федерація, сіла в це крісло, ну, в першу чергу в Раді безпеки ООН як постійний член з правом вето і, звичайно, як член ООН і Генеральної асамблеї і всіх інших десятків органів цієї організації. Чому я називаю це аферою? Тому що на сьогоднішній день є 193 країни-члени ООН, єдина з них – це Російська Федерація, яка ніколи не проходила процедуру, яка прописана у статуті ООН, як країна може стати членом Організації Об'єднаних Націй».
Цікаво, що в чинному Статуті ООН, який не змінювався з 70-х років XX століття, взагалі немає згадки про російську федерацію. Стаття 23 визначає, що постійними членами Ради безпеки є Китайська Республіка, Франція, СРСР, Сполучене Королівство Великобританії та Північної Ірландії та США.
Більше того, як зазначає Володимир Єльченко, росія – єдина з постійних членів, парламент якої ніколи не ратифікував Статут ООН. А як це впливає на членство в Організації Об’єднаних націй, дивись у проєкті дослідника історії Акіма Галімова просто зараз:
Читай також:
- «Фашисти» та «громадянська війна»: якими методами політтехнологи путіна демонізувала Ющенка?
- «Темники» та «три сорти українців»: брудні технології російських політологів на виборах-2004 в Україні
- Поділ на «Схід» і «Захід» та чорний піар: як «десант» політтехнологів путіна допомагав Януковичу на виборах-2004?