Були фармацевти, педіатри і навіть психотерапевти: як колискою першої лікарні Русі стала Києво-Печерська Лавра? 

Справжня історія Цікаво
Були фармацевти, педіатри і навіть психотерапевти: як колискою першої лікарні Русі стала Києво-Печерська Лавра? 
Поширити в соціальних мережах:

Чи знаєте ви, що перша справжня лікарня зародилася задовго до появи сучасних клінік? 

Ця обитель, що з 11 століття відігравала колосальну політичну та культурну роль, була не лише осередком духовності, а й справжнім центром прогресу, де народжувалася українська наука та мистецтво. Лавра була домівкою для перших українських науковців та митців, більшість з яких були ченцями. 

«Згадайте лише Нестора Літописця, нашого першого історика, який з 1073 року саме тут упорядкував легендарну «Повість минулих літ» – першу історію нашої держави. Його прах, до речі, досі спочиває у ближніх печерах Лаври. Або Аліпія, першого іконописця Русі, що також жив у монастирі в 11 столітті», - розповів дослідник історії Акім Галімов. 

Серед цих видатних постатей був і той, чиє ім'я стало синонімом милосердя та зцілення – чернець Агапіт, найвідоміший лікар свого часу. До нього за медичною допомогою зверталися навіть самі великі князі. 

«Саме завдяки таким цілителям, як Агапіт, монастир здобув славу місця, де можна було отримати кваліфіковану допомогу. На початку 12 століття, один з правників Ярослава Мудрого, чернігівський князь Святослав Давидович, настільки цінував медичні знання ченців, що пожертвував кошти на заснування у Лаврі першої лікарні Київської Русі», - розповів Галімов. 

На її основі пізніше виник Микільський Больницький монастир – унікальний комплекс з церквами, власне лікарнею та навіть аптекою, який входив до складу Києво-Печерської Лаври. Це був справжній прорив для свого часу

«Дійсно були деякі ченці, які володіли мистецтвом лікування, – розповів начальник науково-дослідного відділу історії Києво-Печерської лаври та музейництва Роман Качан. – Агапіт, наприклад, лікував травами та молитвами. І як нам подають джерела, він двічі лікував князя Володимира Мономаха».

Що найцікавіше, вже тоді, ймовірно, існувала певна спеціалізація! 

«Про це кажуть деякі дослідники. От, наприклад, Агапіт – травник, Лаврентій – біси, можливо, психотерапевт. Даміан – діти, педіатр», – зазначив Роман Качан.

Це свідчить про високий рівень медичних знань, які концентрувалися в монастирі. Лавра стала не просто духовним центром, а й колискою української медицини, заклавши основи для майбутнього розвитку охорони здоров'я. 

Більше цікавого про Києво-Печерську лавру розповів дослідник історії Акім Галімов у своєму проєкті:

Читай також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Читати більше