Він продемонстрував, як пропаганда перетворює людей на інструменти влади…
Сьогодні, у світі, насиченому інформацією, важливо бути критичним до того, що ми бачимо та чуємо. Пропагандистські техніки залишаються небезпечними інструментами, які можуть легко змінити нашу свідомість та спрямувати нас туди, куди бажає влада. Тому лише залишаючись пильними до того, що нам нав'язують, ми можемо захистити себе від маніпуляцій та зберегти свободу своїх думок. Історія знає багато прикладів, коли пропаганда відігравала ключову роль у формуванні суспільства.
Один із найяскравіших дослідів, що демонструє силу пропаганди, є експеримент «Третя хвиля», який провів звичайний вчитель історії однієї каліфорнійської школи Рон Джонс у 1967 році. Аби зацікавити своїх учнів, він створив молодіжний рух, схожий із нацистським.
«Експеримент «Третя хвиля» проходив протягом п’яти днів. Кожен день був присвячений певному нацистському гаслу: сила в дисципліні, сила в згуртованості, сила в дії та сила в гордості. Результат шокував всіх», - розповіла психологиня, психотерапевтка Ольга Шершньова.
Організація швидко збільшилася до близько 200 осіб. Підлітки виявляли сувору дисципліну, проявляли агресивність і відчуття ворожості до тих, хто не приєднався до їхнього руху. Вони швидко втратили свою людяність, без жодних нарікань совісті доносили на однокласників, організовували репресивні заходи і перетворилися на керовану озлоблену масу. Їхня поведінка надзвичайно нагадувала ту, що спостерігалася у пересічних громадян нацистської Німеччини.
«Експеримент продемонстрував, як на абсолютно різних рівнях працює цей пропагандистський механізм. Як можна грати на людському его, амбіціях, на почутті стадності і змушувати робити те, що потрібно диктаторові», - каже психологиня.
Більше про методи впливу та пропаганду Геббельса дивись у проєкті «Під маскою пропаганди» просто зараз:
Читай також:
- За лаштунками радянської та російської пропаганди: в Україні є унікальний музей, який розповідає усю історію впливу
- Вплив пропаганди: Чингісхану вдалося завоювати величезні території завдяки деморалізації ворога простими чутками
- Історія виникнення терміну «пропаганда» захована у Ватикані: як з поширення віри вона еволюціонувала у зброю?