Дослідження науковців прогнозують «сейсмічний» ефект…
Астероїд Апофіс, відомий також як «Бог хаосу», наблизиться до Землі на рекордну відстань у 32 тисячі кілометрів 13 квітня 2029 року. Це ближче, ніж розташовані деякі супутники на орбіті, тому вчені активно досліджують потенційний вплив земного тяжіння на поверхню астероїда. Як пише видання livescience, попередні моделі свідчать, що гравітаційні сили можуть спричинити підземні поштовхи та зсуви на поверхні, оновлюючи її і створюючи нові візерунки з каменів та валунів.
Згідно з дослідженням команди астероїдних експертів на чолі з Рональдом-Луїсом Баллузом, пролетівши так близько, астероїд зазнає низку змін. Очікуються підземні поштовхи, які почнуться приблизно за годину до того, як Апофіс досягне максимальної близької відстані до Землі. Ці поштовхи, хоча й незначні для нашої планети, можуть кардинально вплинути на структуру астероїда, де сила тяжіння є приблизно в 250 тисяч разів меншою, ніж на Землі. За словами Баллуза, такі «космічні землетруси» можуть підняти валуни, які пізніше повернуться на поверхню, створюючи унікальні формації.
Ще однією особливістю Апофіса є його нестабільне обертання, яке ще більше ускладнює прогнозування його поведінки після прольоту повз Землю. Науковці прогнозують, що земне тяжіння може змінити швидкість і напрямок обертання астероїда, спричиняючи поступові зміни його поверхні протягом десятків тисяч років.
Підтвердити гіпотези дослідників має місія OSIRIS-APEX, яку NASA планує запустити для вивчення Апофіса під час його наближення до Землі. За 18 місяців активного спостереження космічний апарат зможе зібрати нові дані про хімічний склад і геологічні особливості астероїда. Такі дані можуть розкрити більше про процеси, що відбуваються на астероїдах під впливом великих планет.
На думку Баллуза, це дослідження, яке було прийнято для публікації в The Planetary Science Journal, відкриває новий погляд на оновлення поверхні астероїдів та можливість пояснити, чому поверхні небесних тіл часто оновлюються після зближення з планетами.
Читай також: