Національний архівний фонд України є одним з найбільших у Європі, це 86 млн одиниць: як його захистити в умовах війни?

Національний архівний фонд України є одним з найбільших у Європі, це 86 млн одиниць: як його захистити в умовах війни?
Поширити в соціальних мережах:

Українські архіви перебувають під величезною загрозою через російську агресію...

Голова Державної архівної служби Анатолій Хромов дав інтерв’ю журналісту популярного німецького часопису «Шпігель» і розповів про те, що нині українські архіви перебувають під величезною загрозою через російську агресію. Оскільки путін заперечує національну ідентичність України, то й не дивно, що першими під обстріл російських окупантів потрапили архівний відділ СБУ м. Чернігова, а також Державний архів Харківської області Також раніше ми розповідали, як на окупованих територіях поліцаї знищують українську літературу

Анатолій Хромов зазначає, що в Бучі та Ірпені архіви теж, ймовірно, постраждали від великої пожежі. На разі не відомо, ні про стан будівлі архіву в цій місцевості, ні про його працівників.

Знищення архівів можна розглядати, як частину культурного геноциду. Гаазька конвенція про захист культурних цінностей у разі збройних конфліктів 1954 року, до якої приєдналися і росія, і Україна, спрямована на «захист рухомого та нерухомого майна, що має велике значення для культурної спадщини всіх народів». Анатолій Хромов, зауважує, що росія не дотримується цих домовленостей, і це не вперше:

«Коли вона анексувала Крим, росія заявила, що тепер документи Криму належать до її власного архівного фонду. Вони вкрали нашу частину архівної спадщини»

За словами Анатолія Хромова Національний архівний фонд України є одним з найбільших у Європі, це 86 млн одиниць зберігання. Найдавніші документи, це берестяні грамоти, датовані 12 століттям. Важливими є документи, що свідчать про незалежність України. Серед них Акт Злуки від 22 січня 1919 року, яким закріплено об’єднання заснованої у 1917 році Української Народної Республіки із Західноукраїнською Народною Республікою. Радянський Союз, що сформувався значно пізніше, поглинув цю територію.

Дві сусідні країни суттєво відрізняються ставленням до радянської спадщини, якщо Україна розсекретила та відкрила доступ до архівів колишнього КДБ, то в Росії вони лишаються закритими. Так, як і Архів президента рф. Невідомо, скільки документів приховує Кремль.

«Україна, навпаки, має на секретному зберіганні лише 0,3 % своїх документів. Цей показник навіть нижче міжнародної норми у 4–5%», - говорить Анатолій Хромов

Нині чималі зусилля спрямовані на порятунок архівів. У Польщі за допомоги британських колег закуплено вогнетривкі сейфи для документів. Але звідки і куди проводиться евакуація архівів – інформація нині засекречена.

Читай також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Таємний інгредієнт 2000-річного напою: вчені виявили людські рештки в найстарішому у світі рідкому вині
Таємний інгредієнт 2000-річного напою: вчені виявили людські рештки в найстарішому у світі рідкому вині

Вчені припускають, що це вино, ймовірно, було частиною ритуалу…

Доісторичний комп’ютер: як артефакт 2000 років тому міг робити те, що зараз під силу лише машинам NASA?
Історія кримських татар: як вони насправді з’явилися в Криму?
Історія кримських татар: як вони насправді з’явилися в Криму?

Кримські татари дуже різні між собою – це говорить про те, що…

Найдавніший корабель із коли-небудь знайдених у морі: в українських водах лежить судно часів Аристотеля
Кремль злякався нового Майдану: як в Грузії відреагували на новоприйнятий закон про «іноагентів»?
Косметичні тренди від українських брендів
Косметичні тренди від українських брендів

Українські бренди регулярно випускають перспективні новинки, які не поступаються аналогам іноземних виробників косметики…

Читати більше