Чи знали ви, що колись Чернігів мав усі шанси стати головним містом Київської Русі, затьмаривши сам Київ? Цю неймовірну історію розкрила історикиня Інна Непотенко в проєкті дослідника історії Акіма Галімова.
За словами пані Інни, заступниці Генерального директора національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», Спасо-Преображенський собор у Чернігові почали будувати навіть раніше за знамениту Софію Київську!
«Спасо-Преображенський собор був збудований у техніці, яка була знайома тільки на території Тмутаракані – міста, де правий Мстислав Володимирович, перший князь, який осів на чернігівській землі», - розповіла Інна Непотенко.
З історичних джерел відомо, що у 990 року київський князь Володимир Великий відправив у Тмутаракань свого семирічного сина Мстислава. Минуло 25 років, і після смерті Володимира Великого між його синами розгорілася боротьба за владу. Переможцем вийшов Ярослав, відомий як Мудрий, який і посів київський престол. Проте Мстислав, який не брав участі у цій війні, мав власні амбіції.
«Мстислав був дуже амбітним, він хотів правити у Києві, бо це було найпрестижніше місце, - розповів Акім Галімов. – Адже саме київський князь вирішував усі важливі питання: з ким торгувати, з ким воювати, і саме Київ збирав данину з інших князівств».
У 1024 році Мстислав зібрав військо і вирушив до Києва, сподіваючись на підтримку киян як сина Володимира. Але його чекало розчарування.
«В той час Ярослав саме був у поході. І коли Мстислав прийшов до Києва, то кияни його не пустили. Але, повертаючись назад, молодий князь зайшов до Чернігова, де його зустріли і прийняли», - пояснила Інна Непотенко.
Чернігів настільки сподобався Мстиславу, що він вирішив залишитися і вже там будувати плани щодо захоплення київського престолу. Дізнавшись про це, Ярослав не зволікав і рушив зі своїм військом на Чернігів. Брати зустрілися у Лиственській битві, де Мстислав здобув блискучу перемогу.
«Він ще раз довів, що Чернігів – це його, і він має право тут бути. Після цього фактично ми можемо говорити про державність, яка почалася на території Чернігівської землі, бо вперше хтось виступив проти князя Київського і вперше хтось став йому рівним», - підкреслює пані Інна.
Після цієї битви брати вирішили поділити свої володіння по Дніпру. Ярослав залишився у Києві, утворивши Велике Князівство Київське, а Мстислав став правителем Великого Князівства Чернігівського, яке, за літописними джерелами, займало третину території Русі, простягаючись від Тмутаракані до земель Новгорода.
«Фактично, що відбувалося? Чернігів перестав платити данину Києву, і значний шматок коштів залишався в місті. Крім того, Мстислав хотів показати, що він нічим не гірший за Ярослава, і є йому рівним. Для цього потрібно було збудувати храм, який би показував всю велич і могутність його князівської влади. І цим храмом став Спасо-Преображенський собор», - розповіла історикиня Інна Непотенко.
Цікавим і є той факт, що перший поверх Спасо-Преображенського собору зберіг свій первісний вигляд. Тобто, сьогодні, дивлячись на цю споруду, її можна побачити такою самою, якою її збудували за життям Мстислава.
Більше цікавих фактів про Чернігів дивись у проєкті дослідника історії Акіма Галімова просто зараз:
Читай також: