Скелети в шафі історії: як Київська Русь і Польща торгували людьми в Середньовіччі, щоб стати державами?

Справжня історія Цікаво
Поширити в соціальних мережах:

Шок-контент для сучасників з минулого 

Уявити собі таке в XXI столітті практично неможливо, проте факти вперто свідчать: становлення перших східноєвропейських держав, зокрема Київської Русі та ранньої Польщі, було тісно пов'язане з торгівлею. І ні, мова йде не лише про хутро чи мед. Одним з найприбутковіших «товарів» того часу були… люди. Звучить дико, чи не так? Але давайте розберемося, як і чому це відбувалося, спираючись на думки істориків.

«Перші вікінги, які пливли з варягів у греки, були вправними торговцями невільниками. Вони захоплювали мирних слов'ян, які жили навколо Києва, і везли їх на продаж як рабів на ринки у Візантію і далі в арабські країни. Тим же самим заробляла і польська династія П'ястів», - стверджує дослідник історії Акім Галімов.

Сьогодні ця інформація може викликати обурення, але для суворого Середньовіччя, де панувало право сильного, це була сувора реальність. У X столітті, коли зароджувалися перші державні утворення на території сучасної України та Польщі, работоргівля була звичною справою. Військові походи часто супроводжувалися захопленням полонених, яких потім вигідно продавали на жвавих ринках того часу.

«Раби. Торгівля невільниками. Тут немає сумнівів, що перший історичний П'яст, тобто Мешко І, у певному сенсі розбагатів, заробив гроші саме на продажі невільників. У Празі був великий ринок работоргівлі. Цих же невільників, наприклад, купували арабські купці з Іспанії. Виникла ціла така категорія рабів, куплених у слов'янських країнах - «сакаліба». Ці раби потрапляли на ринки арабського світу, у Візантію, в Італію, і то був чистий зиск. Це насправді, мабуть, був найважливіший товар цього регіону на експорт», - підкреслює масштабність цього явища професор Варшавського університету Хєронім Ґраля.

Звісно, сьогодні такі факти викликають шок і відторгнення. Ми живемо в епоху, де людська гідність є однією з фундаментальних цінностей (винятком є країна-агресор росія). Але, оцінюючи нашу ранню історію, важливо пам'ятати про контекст того часу. X століття – це епоха формування держав, постійних війн та боротьби за виживання. Сильніші племена підкорювали слабших, і полонені часто ставали не лише трофеями, а й цінним товаром.

Саме на цих жорстоких реаліях, на крові та сльозах поневолених, зростали перші державні утворення східних слов'ян та їхніх західних сусідів. У X столітті династії П'ястів та Рюриковичів об'єднали під своєю владою більшість слов'янських племен, заклавши фундамент майбутніх Польщі та Русі.

І хоча сьогодні ми з жахом усвідомлюємо роль торгівлі людьми у цьому процесі, це є невід'ємною частиною нашої історії. Це болюча, але важлива правда, яка допомагає краще зрозуміти складні шляхи становлення європейських держав. Не забуваймо про ці темні сторінки минулого, щоб цінувати гуманістичні принципи, які є основою нашого сучасного світу.

Але повернемося до Польщі та України. З чого ж почалися територіальні суперечки? Про це – у проєкті дослідника історії Акіма Галімова просто зараз:

Читай також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Читати більше