Бутерброди на сніданок: користь чи шкода?

Багато хто з нас не може позбутися звички ласувати вранці бутербродами. Однак наскільки корисною є така звичка та чи не час про неї забути?

Що може бути простіше, ніж з'їсти на сніданок бутерброд? Його легко і швидко приготувати, зручно носити з собою та їсти на ходу, якщо запізнюєшся на роботу. Та чи можуть вони бути повноцінною, збалансованою їжею?

Бутерброд – користь чи шкода

Бутерброд – блюдо інтернаціональне. Поєднання скибочки хліба з іншою їжею можна знайти в кухнях по всьому світу. Навіть спортсмени, які ретельно стежать за харчуванням, періодично обідають сендвічами. 

Проте в нашій країні репутація у бутербродів все ще сумнівна. Вважається, що їжа, яку вживають холодною і не запиваючи, призводить до гастриту та інших захворювань шлунку. Існує й протилежний міф про те, що запивати їжу категорично не можна.

Обидва ці твердження є помилковими з точки зору фізіології. Для нормального проходження їжі по стравоходу необхідно її подрібнення і змочування. Обидва ці процеси відбуваються в ротовій порожнині і досягаються ретельним пережовування, яке стимулює виділення слини. Нормально функціонуючі слинні залози дозволяють їжі достатньо намокнути і рухатися далі по травній системі.

Інша причина, по якій люди вважають бутерброди шкідливими, пов'язана безпосередньо з хлібом. Про хліб прийнято говорити як про "порожні калорії".

Насправді це не зовсім справедливо: хліб – джерело вітамінів групи B, а також мінералів, таких як фосфор і магній. Хліб з цільнозернового борошна містить більше поживних речовин, а також клітковини, необхідної для нормальної роботи шлунково-кишкового тракту.

Окрім того, хліб сам по собі не веде до підвищення ваги, а відмова від хліба не допоможе схуднути гарантовано. Підтримка здорової ваги залежить не від окремих продуктів, а від балансу енергії з їжі та фізичної активності. Щоденний раціон повинен включати розумну кількість вуглеводів, щоб задовольняти потреби організму. У невеликих кількостях хліб є відмінним джерелом вуглеводів, а в одному шматочку зазвичай менше ста кілокалорій.

Коли бутерброд шкідливий

  • Якщо бутерброди – єдина їжа за весь день.
  • Якщо складові бутерброда – суцільні вуглеводи, консерванти, холестерин. 
  • Стиль fast food – на булку покласти ковбасу, зверху сир, кетчуп, солоний огірок і свіжий помідор – відіб'є почуття голоду на цілий день, але за місяць з успіхом призведе до загострення гастриту і набирання ваги.

Щоб бутерброд пішов на користь

  • Бутерброд краще ні з чим не змішувати. Їм не варто заїдати суп, картоплю і м'ясо. 
  • Бажано обрати чорний хліб, а в ідеалі, звичайно, хлібець або хліб грубого помелу. Чим простіше бутерброд, тим краще. 
  • Загалом, якщо ви хочете приготувати корисний бутерброд, то, вибираючи начинку, задумайтеся про те, чого не вистачає у вашому раціоні і як його можна поліпшити. 

Якщо у вашій дієті не вистачає рослинної їжі – додайте салат, інші овочі або навіть фрукти. Не бійтеся експериментувати.

  • Збираючи бутерброд, не варто забувати про продукти з високим вмістом білка. До них відносяться м'ясо і м'ясні продукти, яйця, сир, горіхові пасти, зернові бобові культури, морепродукти. 

Пам'ятайте, що підвищене вживання червоного м'яса, і особливо м'ясних продуктів, пов'язане з розвитком злоякісних пухлин – по можливості вибирайте біле м'ясо, наприклад курку, або хоча б м'ясо, приготоване в домашніх умовах. Ідеальний бутерброд – з відвареним м'ясом. Чим більше на вашому бутерброді білка, тим вашому організму краще. 

  • Якщо вам здається, що у вашому раціоні багато насичених жирів, спробуйте використовувати сир з низьким вмістом жиру. 
  • Соуси для бутерброду краще обирати зі зниженим вмістом цукру і солі.

Чим запивати

Газовані води, пиво, соки і розчинна кава тільки ускладнять засвоєння бутерброда. Найбільш нейтральний варіант – чай. Звичайно, потрібно постаратися, щоб він був без цукру.

В цілому, бутерброди на сніданок можуть бути частиною здорової дієти, як і будь-який інший продукт. Найголовніше – робити їх різноманітними і збалансованими, а ще стежити за фізичною активністю і раціоном в цілому.

За матеріалами Wonderzine

Читайте також:

Топ-5 легких рецептів із яєць

Топ-5 сніданків за 10 хвилин

Топ-10 алкогольних коктейлів, щоб зігрітися взимку

Шизофренія та депресія, або як їжа впливає на людський мозок



01072025
На глибині 600 метрів під Карибським морем лежить корабель, навантажений золотими монетами, сріблом та смарагдами...
01072025
Федерація стронгмену України спільно з Міністерством у справах ветеранів України та Коростенською міською радою провела V етап Всеукраїнського турніру для ветеранів війни «Сильні України». 
Ми звикли бачити його портрети у шкільних підручниках, але Іван Франко — це не просто сторінка історії. Це постать, що вражає своїм масштабом та впливом, і про яку варто говорити по-новому. 
Історія, міфи та сьогодення переплітаються, створюючи неймовірні сюжети. 
Найкращі пілоти дронів з усього світу злітаються сюди, щоб кинути виклик пекельній трасі, прокладеній у величезній печері.
30062025
Учасниками інклюзивних змагань стали ветерани війни, військовослужбовці, представники силових структур.