Розкопки поховання Богдана Хмельницького: радянська влада зупинила проєкт, а археолог наклав на себе руки

Загублений світ Цікаво
Поширити в соціальних мережах:

Знахідки вченого та його смерть за загадкових обставин залишають багато нерозгаданих таємниць.

Питання місця поховання легендарного гетьмана Богдана Хмельницького протягом тривалого часу залишалося невирішеним. Психологиня Анна Просвєтова наголошує на важливості виявлення таких історичних місць для національної ідентифікації та збереження культурної спадщини, особливо в сучасних умовах.

У 1970-х роках український археолог Роман Юра розпочав пошуки поховання Хмельницького, досліджуючи територію замчища, що охоплювала Іллінську церкву та частину села Суботів. Саме там за життя Богдана Хмельницького знаходилася його резиденція. 

український археолог Роман Юра

«Місцеві мешканці знаходили на своїх садибах і фундаменти, і багато фрагментів полив'яних кахлів. Тобто, тут жили незвичайні люди, а досить заможні», - розповіла завідувачка відділу «Суботівський історичний музей» Надія Кукса.

Розкопки в Іллінській церкві привели до виявлення загадкових об'єктів, схожих на поховальні камери. Акім Галімов, дослідник історії, зазначає, що Юра дійшов до зони, яка викликала багато запитань, і, можливо, наблизився до місця поховання гетьмана. 

«Виявили два поховання, які, за попередніми даними, можна віднести до другої половини 17 століття», - йдеться у звіті археолога. 

Однак, археологічну експедицію було зненацька згорнуто за наказом комісії, а розкопки забетоновано. 

«Раптово після того, як він написав ці звіти, приїхала комісія з області і наказала закінчити усі дослідження. Розкопки далі не проводилися, а поховання залили бетоном. Цікавим є і той факт, що по поверненню до Києва, Роман Юра несподівано наклав на себе руки», - розповів Акім Галімов.

Знахідки археолога та його смерть за загадкових обставин залишають багато нерозгаданих таємниць. Проте одне зрозуміло точно – росія ще з радянських часів намагалася винищити багату українську історію.

«Їм не вигідно, щоб в нас були такі сильні місця сили, де люди можуть приїхати  наповнитись історією надихнутися певними подвигами», - каже настоятель храму в селі Суботів Володимир Гладковський. 

Через майже пів століття українські дослідники відновили пошуки тіла Хмельницького. Які вражаючі таємниці минулого їм вдалося відкрити, дивись у проєкті «Загублений світ»:

Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2! 

Читай також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Читати більше