Таємниці елітних апартаментів: будинок «Слово» у Харкові – місце справжньої свободи чи засіб контролю КДБ?

Загублений світ
Таємниці елітних апартаментів: будинок «Слово» у Харкові – місце справжньої свободи чи засіб контролю КДБ?
Поширити в соціальних мережах:

Для найкращих українських літераторів у 1929 році звели розкішний кооперативний будинок…

У кінці 20-х років минулого століття Харків був не лише офіційною столицею України, але і її культурним центром. Всі зірки жили тоді тут: Микола Хвильовий, Остап Вишня, Лесь Курбас, Михайло Яловий і ще десятки найталановитіших митців того часу.

«Тоді письменники були надзвичайно популярні. – розповів режисер Тарас Томенко. – Вони збирали повні зали, виступали на заводах та підприємствах. Наприклад, тиражі Остапа Вишні були мільйонними».

Для найкращих українських літераторів у 1929 році в Харкові звели розкішний кооперативний будинок «Слово», символічно побудований у формі літери «С». Ключі від елітних апартаментів отримало 66 родин тогочасних зірок.

За словами режисера Тараса Томенка, який зняв про будинок «Слово» одразу два фільми – документальний та художній, це – унікальний архітектурний проэкт, де передбачалося, що письменники будуть харчуватися в їдальні, на даху їх чекав солярій, стіни були із шумоізоляцією, щоб не було чути друкарських машинок, а сходи – обтягнуті тканиною. Словом, все було зроблено для того, аби письменники могли спокійно працювати. Проте насправді ніхто із нових мешканців не здогадувався, що у цих стінах вони були «під ковпаком» у КДБ.

«Стіни будинку «Слово» були нашпиговані мікрофонами, а кожна квартира прослуховувалася. Крім цього, там жили завербовані агенти КДБ. - розповів режисер Тарас Томенко – Це був експеримент над українськи творчими людьми. Влада СРСР хотіла тримати їх усіх в одному місці, аби контролювати їх, їхні життя та думки».

Як у травні 1933 року райське життя українських письменників в елітних апартаментах у будинку «Слово» перетворилося на пекло? Скільки загалом було жертв «Розстріляного відродження»? Через що український поет, прозаїк та публіцист Микола Хвильовий пустив собі кулю у скроню? І що трапилося з його близьким другом Михайлом Яловим?

Жахливі подробиці страшної каральної машини СРСР щодо українських націоналістів дивись у сюжеті проєкту «Загублений світ» просто зараз:

Також не пропусти щопонеділка о 17:00 на 2+2 виходять прем’єрні випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», присвячені українцям – нації незламних і нескорених, що гідно виборюють своє майбутнє.

Дивись також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Дивовижна, дика та небезпечна: «Загублений світ» розкаже про неймовірну природу Канади
Стародавні «гобіти»: що дізнались вчені про життя мініатюрних людей через 20 років після їхнього відкриття?
Стародавні «гобіти»: що дізнались вчені про життя мініатюрних людей через 20 років після їхнього відкриття?

Нові аналізи показують, що деякі могли бути навіть меншими за 106 см…

Середньовічна загадка Черкас: коли насправді було засноване місто, і чому археологи заперечують офіційну дату?
Перший політ людини в небі: як двоє французів у 1783 році на повітряній кулі поклали початок ери авіації?
Чому іноземні студенти залишаються в Україні навіть у часи війни: історія еквадорця Хуана Каїси
Чому іноземні студенти залишаються в Україні навіть у часи війни: історія еквадорця Хуана Каїси

Він разом із братом зустріли початок повномасштабного вторгнення в Києві…

«Володарі неба. На межі»: спеціальний показ документального фільму 2+2 відбувся у Дніпрі
Читати більше