Продовжуючи відвідування сайту, ви погоджуєтесь на використання файлів cookie і Політикою конфіденційності

Таємниці елітних апартаментів: будинок «Слово» у Харкові – місце справжньої свободи чи засіб контролю КДБ?

Загублений світ
Таємниці елітних апартаментів: будинок «Слово» у Харкові – місце справжньої свободи чи засіб контролю КДБ?
Поширити в соціальних мережах:

Для найкращих українських літераторів у 1929 році звели розкішний кооперативний будинок…

У кінці 20-х років минулого століття Харків був не лише офіційною столицею України, але і її культурним центром. Всі зірки жили тоді тут: Микола Хвильовий, Остап Вишня, Лесь Курбас, Михайло Яловий і ще десятки найталановитіших митців того часу.

«Тоді письменники були надзвичайно популярні. – розповів режисер Тарас Томенко. – Вони збирали повні зали, виступали на заводах та підприємствах. Наприклад, тиражі Остапа Вишні були мільйонними».

Для найкращих українських літераторів у 1929 році в Харкові звели розкішний кооперативний будинок «Слово», символічно побудований у формі літери «С». Ключі від елітних апартаментів отримало 66 родин тогочасних зірок.

За словами режисера Тараса Томенка, який зняв про будинок «Слово» одразу два фільми – документальний та художній, це – унікальний архітектурний проэкт, де передбачалося, що письменники будуть харчуватися в їдальні, на даху їх чекав солярій, стіни були із шумоізоляцією, щоб не було чути друкарських машинок, а сходи – обтягнуті тканиною. Словом, все було зроблено для того, аби письменники могли спокійно працювати. Проте насправді ніхто із нових мешканців не здогадувався, що у цих стінах вони були «під ковпаком» у КДБ.

«Стіни будинку «Слово» були нашпиговані мікрофонами, а кожна квартира прослуховувалася. Крім цього, там жили завербовані агенти КДБ. - розповів режисер Тарас Томенко – Це був експеримент над українськи творчими людьми. Влада СРСР хотіла тримати їх усіх в одному місці, аби контролювати їх, їхні життя та думки».

Як у травні 1933 року райське життя українських письменників в елітних апартаментах у будинку «Слово» перетворилося на пекло? Скільки загалом було жертв «Розстріляного відродження»? Через що український поет, прозаїк та публіцист Микола Хвильовий пустив собі кулю у скроню? І що трапилося з його близьким другом Михайлом Яловим?

Жахливі подробиці страшної каральної машини СРСР щодо українських націоналістів дивись у сюжеті проєкту «Загублений світ» просто зараз:

Також не пропусти щопонеділка о 17:00 на 2+2 виходять прем’єрні випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», присвячені українцям – нації незламних і нескорених, що гідно виборюють своє майбутнє.

Дивись також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

11-річний художник-волонтер заробляє гроші для ЗСУ та привертає увагу закордонних галеристів
Імпланти майбутнього: українські хірурги провели унікальне протезування українського воїна без ніг
32 артилерійських системи та понад 500 окупантів відправилися в пекло минулої доби: бойові втрати ворога станом на 3 червня
12 тисяч людей стали жертвами експериментів підрозділу 731: у Китаї знайшли «бункер жахів» часів Другої світової війни
Золото, метали та долари: розкриваємо загадку скандального палацу путіна в Африці
Золото, метали та долари: розкриваємо загадку скандального палацу путіна в Африці

А збудував його засновник чвк вагнер пригожин для свого господаря…

Знайшли через 70 років: на закинутому горищі британці відшукали заготовку корпусу першого боліда Формули-1
Знайшли через 70 років: на закинутому горищі британці відшукали заготовку корпусу першого боліда Формули-1

Макети машини, що у 1950 році виграла заїзд у Гудвуді, вважали загубленим…

Читати більше