Таємниці елітних апартаментів: будинок «Слово» у Харкові – місце справжньої свободи чи засіб контролю КДБ?

Загублений світ
Таємниці елітних апартаментів: будинок «Слово» у Харкові – місце справжньої свободи чи засіб контролю КДБ?
Поширити в соціальних мережах:

Для найкращих українських літераторів у 1929 році звели розкішний кооперативний будинок…

У кінці 20-х років минулого століття Харків був не лише офіційною столицею України, але і її культурним центром. Всі зірки жили тоді тут: Микола Хвильовий, Остап Вишня, Лесь Курбас, Михайло Яловий і ще десятки найталановитіших митців того часу.

«Тоді письменники були надзвичайно популярні. – розповів режисер Тарас Томенко. – Вони збирали повні зали, виступали на заводах та підприємствах. Наприклад, тиражі Остапа Вишні були мільйонними».

Для найкращих українських літераторів у 1929 році в Харкові звели розкішний кооперативний будинок «Слово», символічно побудований у формі літери «С». Ключі від елітних апартаментів отримало 66 родин тогочасних зірок.

За словами режисера Тараса Томенка, який зняв про будинок «Слово» одразу два фільми – документальний та художній, це – унікальний архітектурний проэкт, де передбачалося, що письменники будуть харчуватися в їдальні, на даху їх чекав солярій, стіни були із шумоізоляцією, щоб не було чути друкарських машинок, а сходи – обтягнуті тканиною. Словом, все було зроблено для того, аби письменники могли спокійно працювати. Проте насправді ніхто із нових мешканців не здогадувався, що у цих стінах вони були «під ковпаком» у КДБ.

«Стіни будинку «Слово» були нашпиговані мікрофонами, а кожна квартира прослуховувалася. Крім цього, там жили завербовані агенти КДБ. - розповів режисер Тарас Томенко – Це був експеримент над українськи творчими людьми. Влада СРСР хотіла тримати їх усіх в одному місці, аби контролювати їх, їхні життя та думки».

Як у травні 1933 року райське життя українських письменників в елітних апартаментах у будинку «Слово» перетворилося на пекло? Скільки загалом було жертв «Розстріляного відродження»? Через що український поет, прозаїк та публіцист Микола Хвильовий пустив собі кулю у скроню? І що трапилося з його близьким другом Михайлом Яловим?

Жахливі подробиці страшної каральної машини СРСР щодо українських націоналістів дивись у сюжеті проєкту «Загублений світ» просто зараз:

Також не пропусти щопонеділка о 17:00 на 2+2 виходять прем’єрні випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», присвячені українцям – нації незламних і нескорених, що гідно виборюють своє майбутнє.

Дивись також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Телеканал 2+2 транслюватиме матч «Динамо» - «Партизан»
«Загублений світ» розкаже про тренди в архітектурі, які змінюють світ і скоро змінять Україну
Замурована в стіну 4 000 років тому: на Кіпрі знайшли стародавній моноліт з рештками жорстоко вбитої жінки
Стовідсотково українське виробництво: криворізькі майстри представили електричну міні-вантажівку
Гральні шашки з моржових бивнів часів Київської Русі: неймовірні археологічні знахідки на Подолі
Відомо лише про шість особин: найрідкіснішого кита у світу викинуло на берег Нової Зеландії
Читати більше