Виникає логічне запитання: навіщо кремлю використовувати релігійні установи для шпигунства?
У 2024 році шведська поліція безпеки приголомшила громадськість заявою про те, що звичайний на вигляд російський храм у місті Вестерос насправді є прикриттям для шпигунської діяльності. І це не просто випадковість! Церкву збудувала російська державна корпорація «Росатом» у безпосередній близькості до шведського аеропорту, де регулярно проводяться військові навчання.
По периметру російського «Божого дому» встановлено численні камери відеоспостереження, які, за даними слідства, фіксують не лише злети та посадки літаків. Під прицілом опинилися розташовані неподалік Генштаб шведської армії, важливий військовий вузол зв'язку, заводи з виробництва ядерного палива, місцева ТЕЦ та інші критично важливі підприємства.
Історія зі шведською церквою – це лише верхівка айсберга. Українська OSINT-агенція «Мольфар» провела власне розслідування і виявила цілу низку російських церков на території Норвегії, Фінляндії, Нідерландів та Чехії, які за підозрілим збігом обставин розташовані по сусідству зі стратегічними та військовими об'єктами цих країн ЄС.
Доктор історичних наук Павло Гай-Нижник нагадує, що це не нова тактика кремля. Ще у 80-х роках західні спецслужби мали незаперечні докази того, що значна частина російської церковної делегації на всесвітньому церковному соборі складалася з агентів КДБ.
«Кирил (очільник РПЦ – ред.) є офіцером КДБ, який служив тоді у Європі, і в нього була місія. Вся ця структура вибудована саме з такою вертикаллю, і це є найбільша небезпека, тому що з відкритими розвідувальними мережами борються спеціальні служби, а в цих службах, маю на увазі тих, що в рясах, є прикриття. І росія додатково використовує це: коли знаходяться докази або підозри в шпигунській діяльності, піднімається галас про утиск віросповідань, і це дає додаткову пропагандистську хвилю для Кремля, чим вони маскують свої злочини», – пояснює експерт.
Виникає логічне запитання: навіщо кремлю використовувати релігійні установи для шпигунства? Відповідь лежить на поверхні. По-перше, це – прикриття: церква є ідеальним «тихим» місцем, яке не викликає зайвої підозри у пересічних громадян. По-друге, це – доступ до інформації: розташування храмів поблизу стратегічних об'єктів дозволяє збирати візуальну інформацію, відстежувати переміщення техніки та особового складу. Також це – вплив на громаду: церковні громади можуть використовуватися для збору інформації, поширення пропаганди та навіть вербування агентів. Ну і на кінець – захист у разі викриття: як вже зазначав експерт, будь-які спроби розслідування шпигунської діяльності можуть бути використані кремлем для звинувачень в «утиску віруючих».
Більше цікавих фактів про російську церкву та московських КГБшників у рясах дивись у випуску проєкту «Загублений світ» просто зараз:
Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2!
Читай також:
- Сховався під рясою: нардеп-втікач Новинський засвітився у російській церкві Цюриха в образі диякона
- Сповідь маніяка: митрополит Паша «Мерседес» – «співучасник» кривавих злочинів Анатолія Онопрієнка?
- Свята спекуляція: московські попи продавали в Лаврі «благодійне» тосканське вино за 3500 грн за пляшку