Чи не кожен, мабуть, чув історії про дивовижні зцілення та несподівану допомогу, пов'язану з мощами святих.
Нерідко можна зустріти вірян, які трепетно зберігають удома невеликі реліквії, сподіваючись на їхню чудодійну силу. Але що це насправді – глибока віра, магічні ритуали чи відгомін давньої історії? Давайте розбиратися.
Як розповідає старший науковий співробітник Інституту філології імені Г.С. Сковороди Олег Бучма, традиція поклоніння святим мощам сягає корінням у перші століття християнства. Віруючі вшановували мучеників, які віддали своє життя за віру. Їхні поховання ставали особливими місцями, де християни збиралися для молитви та підтримки.
З легалізацією християнства у IV столітті імператором Костянтином почалося активне будівництво храмів. І, як зазначає богуслов, директор інституту релігійних наук св. Томи Аквінського у Києві Петро Балог, перші базиліки зводилися саме на місцях поховання святих апостолів.
«Яскравим прикладом є базиліка святого Петра у Римі, збудована, за традицією, на могилі апостола», - каже богуслов.
Рішення Другого Нікейського собору закріпило важливість мощей для церковного життя – кожен вівтар мав містити реліквії. Міста будували храми, вірячи, що присутність мощей святих забезпечить їм захист.
«Історії про те, як мощі святого Петра рятували Рим від ворогів, або про мощі Святого Миколая у Венеції, додавали віри у їхню чудодійну силу», - розповів Олег Бучма.
Олег Бучма підкреслює, що святі та їхні мощі стали невід'ємною частиною національних культур. Святий Георгій став покровителем Англії, святий Діонісій – Франції, а святий Сантьяго – Іспанії. Окрім духовного значення, реліквії століттями забезпечували церквам потік паломників та значні статки, перетворивши католицьку церкву на впливову організацію.
Проте, як справедливо зауважує Петро Балог, підхід «я надягаю мощі і вони мені допомагають – це якась магія, якісь забобони, якесь чаклунство». Сучасне розуміння віри відрізняється від магічного мислення.
Однак, окрім престижу, реліквії впродовж століть забезпечували церквам потік паломників і шалені статки. Мощі у буквальному сенсі перетворили католицьку церкву на найвпливовішу та найбагатшу організацію в історії.
Але в якийсь момент джерело шаленої влади та надприбутків опинилось під загрозою. Більше про це – у проєкті «Загублений світ» просто зараз:
Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2!
Читай також: