Від козацьких поселень до сучасної війни: справжня історія Донбасу, яку сьогодні варто знати

Справжня історія
Від козацьких поселень до сучасної війни: справжня історія Донбасу, яку сьогодні варто знати
Поширити в соціальних мережах:

Навіть в Україні багато хто вірить у стереотипи про Донеччину та Луганщину…

Донбас – це регіон зі складною та багатогранною історією. Російська пропаганда намагається представити його як споконвічно російську землю, розбудовану Сталіним та Радянським Союзом. Цим росіяни намагаються виправдати 10 років війни проти України, вбивство українців та знищення українських міст, називаючи це «війною за історичну справедливість».

Однак, навіть в Україні багато хто вірить у стереотипи про Донеччину та Луганщину. Але якою є справжня історія цього регіону?

До середини 17 століття землі Донбасу називали «Диким поле» і вони не належали жодній із суміжних держав. Але згодом ці землі почали освоювати козаки та заснували там перші міста майбутньої Донеччини: Солоний (майбутній Слов'янськ), Райгородок, Ямпіль, а згодом – Бахмут, де знайшли нові солоні озера.

«Цей простір, рівно віддалений від адміністративних центрів, вабив тих, хто вмів воювати, виживати в суворих умовах і банально хотів знаходитися подалі від будь-якої влади. Насамперед йдеться, звісно ж, про козацтво», - розповів журналіст, публіцист та автор книги «Дикий Схід» Максим Віхров.

Спочатку Московське царство намагалося не конфліктувати з козаками, іноді навіть співпрацювало з ними і навіть задобрювати.

«Козаки були потрібні московитам, адже «Дике поле», яке вони обжили і охороняли, було гарним фронтиром для кордонів Московії». – розповів дослідник історії Акім Галімов.

Проте згодом апетити московських царів зросли. Особливо після підписання Березневих статей – угоди між козацькою старшиною на чолі з Богданом Хмельницьким та московським царем. Згідно з цією угодою, козацькі землі потрапили під протекторат росії.

«Хоча угода мала бути, так би мовити, партнерською, визнання правління царя і військова служба в обмін на захист Української держави з боку росії, царська влада надалі про свої обов'язки воліла не згадувати. Вона почала сприймати козаків як своїх підданих, а їхні землі, зокрема і Донбас, вважала своїми», - розповів Акім Галімов.

Що сталося далі, дивись у випуску нового документального проєкта «Справжня історія» просто зараз:

Читай також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Доісторичний комп’ютер: як артефакт 2000 років тому міг робити те, що зараз під силу лише машинам NASA?
Історія кримських татар: як вони насправді з’явилися в Криму?
Історія кримських татар: як вони насправді з’явилися в Криму?

Кримські татари дуже різні між собою – це говорить про те, що…

Найдавніший корабель із коли-небудь знайдених у морі: в українських водах лежить судно часів Аристотеля
Кремль злякався нового Майдану: як в Грузії відреагували на новоприйнятий закон про «іноагентів»?
Косметичні тренди від українських брендів
Косметичні тренди від українських брендів

Українські бренди регулярно випускають перспективні новинки, які не поступаються аналогам іноземних виробників косметики…

Тривожний аудіозапис з МКС, який випадково потрапив у мережу, не на жарт налякав користувачів
Читати більше