Здавалося б, козацтво — явище суто українське, і ми все про них знаємо. Але це лише на перший погляд.
Довкола козаків сформувалося дуже багато міфів, народжених радянськими, а ще раніше імперськими російськими істориками. Найбільший міф стосується походження козаків. Більшість із нас з дитинства знає версію: козаки – це селяни-кріпаки, які втікали від свавілля литовської чи польської шляхти, що володіла українськими землями. Іноді селяни навіть чинили розправу над шляхтою, а потім тікали від правосуддя. Існує також романтична версія, що вони «нудились від життя з дружиною та від сірого побуту і тікали у пошуках пригод на територію, яка називалася Дике Поле і знаходилася за порогами Дніпра, звідси і назва – запорожці». Насправді все це далеко від правди.
«Міф про втікачів-кріпаків був народжений у Радянському Союзі. Він чудово лягав в основу класової соціалістичної ідеології: козаків зображували як перших представників класової революції низів, що повстали проти тогочасних «багатих буржуїв». Звісно, це повна нісенітниця, – переконаний дослідник історії Акім Галімов.
- То ким же козаки були насправді?
Існують десятки версій про походження козаків. По-перше, згідно історичних джерел, козацтво не було стихійним рухом утікачів, а добре організованою військовою силою. Вона створювалася за підтримки держави Великого князівства Литовського і Руського для захисту своїх кордонів від набігів Московського царства та Кримського ханства, що утворилися після занепаду Золотої Орди.
«Першим відомим історії отаманом був Юрій Пац, або Пацевич, якого монарх Великого князівства Литовського і Руського, та Королівства Польського – Казимир IV – поставив захищати південні кордони країни. Він базувався в Києві, – розповів Акім Галімов. – Потім історія згадує Євстафія Дашкевича, паралельно з яким свої загони створював староста міста Хмільник (що зараз на Вінниччині) Предслав Лянцкоронський».
Але найцікавіше, що в історії ці люди згадані, як знать. Наприклад, в літописі гадяцького полковника Григорія Грабянки є такий опис:
«Року 1506 першим козацьким гетьманом був Предслав Лянцкоронський – людина з сенаторського роду. У часи цього Гетьмана за вислуги козакам виділено землю коло Дніпра і даровано їм всякі вольності».
Отже, перші козаки були не просто вільними людьми, що тікали від гніту, а досвідченими воїнами, які стояли на захисті кордонів своєї землі, а також представники знатних родів.
«На питання, хто такі козаки, можна відповісти так: це українські лицарі, які змогли створити свою незалежну країну, і ця країна стала фундаментом для сучасної України, в якій усі ми живемо зараз», – підсумовує Акім Галімов.
Більше про справжню історії козаків дивись у проєкті дослідника історії Акіма Галімова:
Читай також: