В епоху Середньовіччя жінкам у Європі відводилася роль переважно за спиною чоловіка, народжуючи спадкоємців. Але на Русі, у Києві, князівни були винятком
Українки демонстрували неабияку силу духу. Саме такий приклад дала світові донька Великого князя Київського Ярослава Мудрого, яка посіла угорський трон і стала однією з найвизначніших королев цієї країни – Анастасія Київська. Її авторитет у тогочасному світі був величезним, і не дарма.
Історія Анастасії розпочалася з прибуття до Києва Андраша (Андрія), спадкоємця на угорський трон, який шукав притулку після того, як владу в його батька відібрали. Угорський принц осів при дворі Ярослава Мудрого і згодом посватався до його доньки.
«Ярослав Мудрий, ймовірно, передбачаючи, що Андраш рано чи пізно поверне собі трон, дав згоду на шлюб. Цей союз не лише убезпечував західні кордони Русі, а й відкривав нові торговельні та політичні шляхи із Західною Європою. Андраш та Анастасія побралися в Києві, де у них народилася перша донька Аделаїда», - розповів дослідник історії Акім Галімов.
Подружжя довго мешкало при Київському дворі, але у 1046 році в Угорщині спалахнуло народне повстання проти нового короля Петра. Це стало ідеальним моментом для Андраша втрутитися в боротьбу за угорську корону.
«Історики припускають, що Ярослав Мудрий відіграв не останню роль у цій кампанії. Київський князь, ймовірно, відрядив разом із донькою частину свого війська, а також щедре придане з коштовностями та значною сумою грошей. Ярослав дбав про безпеку своєї доньки і мав надію, що вона стане угорською королевою», - зазначив Акім Галімов.
В Угорщині Андраш зумів розгромити військо свого суперника Петра, і посів законне місце короля. Так Анастасія Київська стала угорською королевою і у 1052 році народила сина Соломона – спадкоємця на королівський трон. Вона активно займалася будівництвом нових церков і монастирів в Угорщині, опікувалася не лише католиками, а й православними. Цікаво, що до Анастасії доля угорських королев була маловідомою.
«Ми майже нічого про них не знаємо, наприклад, історики навіть точно не знають, ким була мама Андраша. Однак Анастасія змогла стати однією з найвизначніших та найвпливовіших королев Угорщини», – підкреслює Акім Галімов.
У 1057 році, після інсульту короля Андраша, п'ятирічний Соломон був проголошений спадкоємцем, а реальна влада перейшла до рук королеви Анастасії. Щоб зміцнити позиції сина, вона організувала його заручини з трирічною німецькою принцесою Юдіт, сестрою імператора Священної Римської імперії Генріха IV. Однак цей крок спровокував новий виток «гри престолів»: брат Андраша, Бела I, не сприйняв такого розвитку подій. Він заручився підтримкою Польщі, зібрав військо і у 1060 році в битві біля річки Тиса переміг Андраша, взявши його в полон, де король невдовзі помер. А Анастасі з дітьми знайшла притулок у своїх союзників у Священній Римській Імперії.
Цікаво, що кривдник Анастасії, Бела I, помер за загадкових обставин вже за кілька років після її втечі. Історичні джерела вказують на те, що він сів на трон, який просто розвалився під його вагою, король впав на підлогу і помер від отриманих травм.
«Чесно кажучи, віриться у це важко. Не виключено, що за його смертю може стояти Анастасія», – розмірковує Акім Галімов.
Як би там не було, після смерті Бели, за підтримки німецького війська, Анастасія разом з дітьми повернулася до Угорщини. Влада в країні знову опинилася в її руках, а потім перейшла до її сина Соломона.
Більше про українських принцес, які правили Європою, дивись у проєкті дослідника історії Акіма Галімова.
Читай також: