Ядерна афера 90-х: як росія таємно вивезла тактичну ядерну зброю з України? 

Справжня історія Цікаво
Поширити в соціальних мережах:

Виявляється, історія незалежної України зберігає чимало темних плям.

Одна з них, про яку мало хто знає, – це таємне вивезення тактичної ядерної зброї з нашої території до росії на початку 90-х років. І, як виявилося, зроблено це було всупереч рішенню Верховної Ради! Невже тоді вже лунали тривожні дзвіночки щодо справжніх намірів нашого «братнього сусіда»?

16 липня 1990 року Україна, прагнучи вирватися з обіймів Радянського Союзу та заручитися підтримкою світової спільноти, проголосила Декларацію про державний суверенітет, де одним із пунктів була без'ядерність. Тоді це здавалося мудрим кроком на шляху до незалежності. Але, як гірко показав час, ця позиція могла стати фатальною помилкою.

За словами генерал-лейтенанта Олександра Скіпацького, який очолював військову контррозвідку у критичний період з осені 1991 по жовтень 1992 року, саме тоді росія незаконно вивезла всю тактичну ядерну зброю з України. Уявіть собі: поки молода незалежна держава робила перші кроки, під її носом провернули зухвалу операцію!

Досі залишається загадкою, як це сталося. Відомо, що тактична ядерна зброя перебувала на балансі 12-го головного управління Міноборони в москві, і лише там знали про розташування секретних сховищ в Україні (за чутками, їх було два – на Івано-Франківщині та під Феодосією).

«Питання вивозу тактичної ядерної зброї було дуже гостре, тому що сама тактична ядерна зброя могла легко зберігатися в умовах України, там не вимагалося потужних пунктів управління, кодів контролю за запусками і так далі», -  зазначив Олександр Скіпацький.

Коли йшлося про ядерне роззброєння України, Сполучені Штати нічого не згадували про тактичні ядерні запаси. Як пояснює дослідник історії Акім Галімов, ця зброя не становила безпосередньої загрози ні для США, ні для країн НАТО.

«На тому, щоб Україна негайно віддала тактичну ядерну зброю наполягала тільки росія. Думаю, тепер, у 2025 році, ми можемо зрозуміти чому», - сказав Акім Галімов. 

Ймовірно, вже тоді кремль виношував агресивні плани щодо України, і наявність у нас навіть тактичної ядерної зброї могла стати серйозною перешкодою. Особливо цинічним виглядає той факт, що вивезення тактичної ядерної зброї навесні 1992 року було незаконним. 

Верховна Рада ухвалила постанову про заборону лише 9 квітня – це було тимчасове рішення, адже зброя мала залишатися в Україні до «до розробки та запровадження в дію механізму міжнародного контролю за її знищенням за участю України».

Але сталося інакше. Вже наприкінці травня з'ясувалося, що вся українська тактична ядерна зброя опинилася в росії. Про цей ганебний факт згадує у своїй книзі «Історія ядерного розброєння України» колишній народний депутат Юрій Костенко, який у 1995-1998 роках обіймав посаду міністра охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки.

«Вивезення тактичної ядерної зброї є однією з найбільш темних сторінок в історії ядерного роззброєння України. Достеменно відомим є тільки факт, що дозволу на її вивезення Верховна Рада України не давала», - написав він. 

Але чому тоді на дії росії жодним чином не відреагували можновладці незалежної України? Більше про це – у проєкті дослідника історії Акіма Галімова. 

Читай також:

Поширити в соціальних мережах: