Це лише один із прикладів з історії, коли росія порушувала домовленості, які сама ж узгодила
У 1654 році Богдан Хмельницький уклав з Московським царством Березневі статті, які передбачали військовий союз проти Речі Посполитої. Москва зобов'язалася підтримувати Гетьманщину у боротьбі з поляками, а Хмельницький, зі свого боку, визнавав васальну залежність від москви. Це означало, що Гетьманщина мала сплачувати податки до московської казни, а Хмельницький не міг вести дипломатичні відносини зі спільними ворогами, зокрема з Річчю Посполитою та Османською імперією.
Проте, в інших питаннях Хмельницький зберігав свободу дій. Він міг вести незалежну зовнішню політику, якщо вона не суперечила інтересам москви. Московське царство також зобов'язалося не втручатися у внутрішні справи Гетьманщини та утримувати 60-тисячне козацьке військо.
Як зазначає дослідник історії Акім Галімов, васалітет був досить поширеним явищем у XVII столітті. Кримське ханство, Трансільванія, Молдова та навіть Пруссія були васалами інших держав, але мали певну свободу у своїй політиці. Тому не можна говорити про повне приєднання Гетьманщини до Московії, хоча саме на цьому будує свою пропаганду кремль сьогодні.
«Але, якщо Московія підписала договір із Гетьманщиною, це означало, що вона визнала її як суб'єкт міжнародної політики. Це для Хмельницького було дуже важливо», - зазначив Акім Галімов.
Згодом спільні українсько-московські війська завдали полякам серію поразок та відвоювали значні території сучасної України та Білорусі. Скориставшись цим, Швеція також розпочала наступ на Річ Посполиту з півночі та захопила значні території, включно з Варшавою.
Хмельницький був зацікавлений у тому, щоб добити історичного ворога, але тут на сцену вийшла москва. Вона була стурбована посиленням Швеції та у 1656 році уклала з Річчю Посполитою Віленське перемир'я, порушивши тим самим домовленості з Гетьманщиною.
«Розрахунок московитів був дуже простим: вони умивають руки, а поляки і шведи нехай воюють далі та послаблюють один одного. Для москви це було вигідніше, ніж могутня Швеція на кордоні. Але ж це було порушення домовленостей з Гетьманщиною і Хмельницьким. - зазначає Акім Галімов. – Підписуючи перемир'я з ворогом Гетьманщини, Річчю Посполитою, москва зраджувала інтереси союзників. Більше того, на переговори до Вільнюса делегацію Хмельницького навіть не запросили».
І це лише один приклад із багатьох в історії, коли росія порушувала домовленості, які сама ж узгодила. Тож постає питання, що чекає на Україну після підписання чергового договору з москвою? Історичний погляд на це висвітлив у своєму відео дослідник історії Акім Галімов. Дивись просто зараз:
Читай також: