Палеонтологи виявили кілька риб цього нового виду
Дослідження, опубліковане в Journal of Vertebrate Paleontology, розкриває деталі знахідки. У шлунках кількох риб, названих Ferruaspis brocksi, були виявлені скам'янілі залишки їхньої останньої трапези: шматочки личинок комах, крила комах та двостулкові молюски. Як зазначає livescience, ця знахідка стала першою скам'янілістю прісноводної корюшки в Австралії, що належить до групи Osmeriformes.
«Відкриття скам'янілостей прісноводної риби віком 15 мільйонів років дає нам безпрецедентну можливість зрозуміти стародавні екосистеми Австралії та еволюцію її видів риб, зокрема групи Osmeriformes в епоху міоцену, 11-15 мільйонів років тому», — зазначає Метью МакКаррі, палеонтолог з Австралійського музею та Університету Нового Південного Уельсу.
Osmeriformes — це широкий ряд риб, що включає різні види корюшок, які зустрічаються по всьому світу. Вчені давно намагалися з'ясувати, коли саме ці риби з'явилися в Австралії, оскільки скам'янілості цієї групи були надзвичайно рідкісними.
«Без скам'янілостей нам було важко точно сказати, коли група прибула до Австралії та чи змінилася вона взагалі з часом», — пояснює МакКаррі.
Дослідники виявили скам'янілі останки F. brocksi, вбудовані в гетит — мінерал, багатий на залізо. Аналіз скам'янілостей за допомогою потужних мікроскопів показав, що зразки збереглися з надзвичайно високим рівнем деталізації. Положення кісток і плавників риби, клітини, що надавали рибі колір, і їхня остання їжа залишилися недоторканими часом.

Оскільки палеонтологи виявили кілька риб цього нового виду, вони змогли відтворити, як виглядали ці стародавні істоти. F. brocksi є раннім предком видів із загону Osmeriformes, які сьогодні зустрічаються в Австралії та Новій Зеландії.
«Скам'янілості утворилися між 11 і 16 мільйонами років тому і відкривають вікно в минуле, — каже МакКаррі. – Вони доводять, що ця територія колись була помірним вологим тропічним лісом і що життя було багатим і рясним у Центральній плоскогір'ї, Новий Південний Уельс».
Вміст шлунків риб також розкриває деталі їхньої поведінки.
«Тепер ми знаємо, що вони харчувалися різними безхребетними, але найпоширенішою здобиччю були маленькі фантомні личинки мошок», — додає МакКаррі.
Несподіване відкриття скам'янілих пігментних клітин, меланофорів, дозволило вченим визначити колір риби.
«Риба була темнішою на спині, світлішою на череві та мала дві бічні смуги, що йшли вздовж її боку», — розповідає Майкл Фрезе, науковий співробітник Університету Канберри та національного наукового агентства Австралії CSIRO.
Меланофори відповідають за вироблення меланіну, пігменту, що надає колір шкірі, волоссю, очам і пір'ю.
Читай також: