Як все ж таки виспатися: поради військового психолога

Як все ж таки виспатися: поради військового психолога
Поширити в соціальних мережах:

Розлади сну у ветеранів це досить розповсюджена проблема…

Андрій Козинчук, військовий психолог дав декілька порад для тих, хто не може виспатись після проходження військової служби.

Досить часто в людей, які повертаються з фронту,  є такі проблеми, як розлади сну. Це необовʼязково відсутність сну, це може бути марення, це може бути переривистий сон. Це можуть бути ті речі, які просто не дозволяють людині виспатись. Це абсолютно нормальна реакція людини на ненормальні події.

Людина, яка спала в будь-якому стані, в будь-якому положені, чи на сирій землі, в окопі, просто в спальнику не може виспатися на чистому простирадлі. Не може виспатися на абсолютно рівному ліжку.

Це, тому що людина пристосовується до нових умов, в даному контексті, умов служби. Але варто погодитись, пристосуватися до війни теж було важко, ми пристосувалися, бо була небезпека. Але коли вже є безпека, тут є якесь уявлення. Людська психіка просто пристосовується до нових умов життя.

Що необхідно робити?

  1. Підвищуємо якість сну. Якщо ми не можемо зробити повноцінного восьмигодинного сну, ми підвищуємо якість сну. Треба звернути увагу, а чи не занадто мʼяко нам спати, чи не занадто багато місця, або мало місця. Якщо є якісь проблеми, ми просто це виправляємо, просто міняємо матрац, чи можливо почати спати на підлозі. Можна експериментувати.
  2. Боротьба з флешбеками. Дуже часто бувають якісь флешбеки, тобто раптові спогади дуже конкретних ситуацій на війні. Це буває, це нормально, і це проходить. Але для цього необхідний час та деякі процедури над собою. Найважливіше це водні процедури, тобто елементарно приймати душ, але не дуже часто приймати ванну. Пити дуже багато води. Тобто на фізіологічному рівні підтримувати організм. І з часом воно все ж таки пройде.
  3. Виявлення зовнішньої причини. Важливим етапом на проблемі розладу сну є знайомство з причиною. Це може бути температурний режим, або ж причина може бути — повна темрява. Тоді треба скористатися кондиціонером та вмикати додаткове освітлення.
  4. Дотримуватись правил безпеки. Якщо є якісь марення, і людина можете фізично рухатись уві сні. Можливо треба буде поговорити з чоловіком або дружиною, та домовитись поспати окремо декілька днів чи тижнів. Щоб у самому сні випадково нікого не вдарити. 

Як правило, всі ці речі проходять десь до пів року максимум. Якщо через пів року марення та галюцинації не проходять. Або військовий просто не може виспатись, необхідно звернутися до фахівця: до психотерапевта, психолога чи психіатра.

Якщо людина не може виспатися, наше тіло вказує тільки на одне — необхідний фізичний відпочинок. Просто відпочити, бо тіло перенасичене та виснажене, йому необхідно дати час. Можливо треба буде поміняти обстановку, поїхати в якийсь спеціальний заклад, типу санаторію, профілакторію. Або просто знайти якесь місце та побути там на природі. Вирішувати питання треба індивідуально. Тут немає якогось загально правила.

Більше корисної інформації ти можеш дізнатися у відео:

Читай також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

«Володарі неба. На межі»: спеціальний показ документального фільму 2+2 відбувся у Дніпрі
21 листопада: день, коли Україна змінила майбутнє
Революція Гідності: як українці, ціною власних життів, змінювали хід історії?
Революція Гідності: як українці, ціною власних життів, змінювали хід історії?

Перші акції були мирними, але вже за декілька днів розпочалося пекло…

Black Ivory: найдорожчу каву в світі, яка коштує $1100 за кілограм, дістають з екскрементів слонів
Лежав у шухляді університету: в США дослідили метеорит, який показав – 742 млн років тому на Марсі була вода
Лежав у шухляді університету: в США дослідили метеорит, який показав – 742 млн років тому на Марсі була вода

Загадковий метеорит Лафайєт знайшли ще у 1931 році, але лише зараз вивчили…

Читати більше