Її могилу знайшли ще у 2011 році, проте лише зараз провели усі необхідні дослідження…
Англосаксонське християнське поховання 16-річної дівчини-підлітка у Британії є особливе. Адже у ньому було знайдено рідкісне поєднання похоронних практик – «поховання на ліжку» разом із золотим та гранатовим хрестом «Трампінгтона», який являє собою ранньохристиянський артефакт. А нещодавно археологи та вчені за допомогою сучасних технологій реконструювали обличчя дівчини, повідомляє видання Ancient-Origins.
Фото Hew Morrison 2023
Реконструкцію виконав криміналіст Хью Моррісон, який створив обличчя, використовуючи вимірювання черепа дівчини та даних про глибину тканин жінок її типу. Відсутність аналізу ДНК означала, що Моррісон не був впевнений щодо її точного кольору очей і волосся, хоча зображення давало чітке уявлення про те, якою могла бути її зовнішність перед смертю:
«Було цікаво спостерігати, як розвивається її обличчя. Її ліве око було трохи нижче, приблизно на півсантиметра, ніж праве. Це повинно було бути досить помітно в житті».
Цікаві факти про знайдену англосаксонську дівчину:
- За допомогою спеціальних аналізів вченим вдалося з'ясувати, що вона мігрувала до Англії звідкись поблизу Альп, потенційно південної Німеччини, після семирічного віку. Білок у її раціоні зменшився на невелику та значну кількість після прибуття до Британії, але ця зміна відбулася наприкінці її життя. Це привело археологів до очевидного висновку, що час її міграції в Кембридж і смерті був дуже коротким.
«Вона була досить молодою дівчиною, коли переїхала, ймовірно, з частини південної Німеччини, поблизу Альп, до дуже рівнинної частини Англії. Їй, напевно, було зовсім погано, і вона довго їхала в абсолютно незнайоме місце – навіть їжа була інша. Мабуть, було страшно», - сказав доктор Леггетт, який зараз працює в Единбурзькому університеті.
- Це «поховання на ліжку» є одним з 18 подібних, коли-небудь виявлених у Великій Британії. А знайдений на дівчині хрест, прикрашений золотом і гранатами, є одним із п’яти. Тому вчені зробили висновки, що знайдена дівчина – одна з перших навернених християн в Англії та дає право припускати її приналежність до аристократії, якщо не до королівської сім’ї. Адже такий самий хрест був знайдений у труні святого Катберта.
«Вона, мабуть, знала, що вона важлива, і мусила нести це на своїх плечах. Її ізотопні результати збігаються з результатами двох інших жінок, які були подібним чином поховані на ліжках у той період у Кембриджширі. Отже, здається, що вона була частиною елітної групи жінок, які, ймовірно, подорожували з материкової Європи, швидше за все, Німеччини, у 7 столітті, але вони залишаються певною мірою загадкою. Чи були вони політичними нареченими чи, можливо, нареченими Христа? Той факт, що її дієта змінилася, коли вона приїхала до Англії, говорить про те, що її спосіб життя, можливо, значно змінився», – додав доктор Леггетт.
Фото – археологічний відділ Кембриджського університету. Навколишня територія демонструє видимі залишки металевих пристосувань, які колись використовувалися для кріплення меблів.
«Те, що її поховали таким вишуканим способом із таким цінним артефактом, говорить нам про те, що ця дівчина, безсумнівно, мала високий статус, ймовірно, знатну чи навіть королівську особу. Цей хрест є різновидом матеріальної культури, яка була в обігу на найвищому рівні суспільства», - каже доктор Сем Люсі.
Ліжко в похованні складалося з дерев’яної рами, скріпленої металевими скобами, з додатковими металевими петлями, що закріплювали поперечні рейки, створюючи підвісну основу ліжка, схожу на сучасні ліжка, хоча й із солом’яним матрацом. Цілком ймовірно, що тіло було покладено на ліжко перед опусканням у могилу, як повідомляє Ancient Origins.
Читайте також: