Вчені дослідили кулон печерної людини і знайшли на ньому ДНК жінки, яка носила його близько 20 тисяч років тому

Вчені дослідили кулон печерної людини і знайшли на ньому ДНК жінки, яка носила його близько 20 тисяч років тому
Поширити в соціальних мережах:

Вчені витягли старовинне ДНК за допомогою нового методу дослідження…

Вперше в історії вчені дослідили ДНК, яку знайшли а змогли виокремити зі старовинної прикраси, якій понад 20 тисяч років. Кулон печерної людини виготовлений із зуба оленя і колись, скоріш за все, належав жінці, ДНК якої і дослідили вчені, пише видання Arkeonews.

Марі Сорессі та її колеги з Лейденського університету в Нідерландах змогли виділити цю ДНК, не пошкодивши зуб, використовуючи новий процес, на розробку якого пішло вісім років. Техніка може виявити безпрецедентні подробиці про соціальні звичаї та гендерні ролі стародавнього населення, розповіла Сорессі у дослідженні, опублікованому нещодавно в Nature.

«Це ніби ви відкриваєте машину для подорожей у часі, — каже співавтор дослідження Олена Ессель, молекулярний біолог, яка працює над стародавньою ДНК в Інституті еволюційної антропології Макса Планка в Лейпцигу, Німеччина. – З кожним зразком ми можемо дізнатися трохи більше та зробити більше висновків про те, як жили ці люди».

Вчені витягли старовинне ДНК за допомогою методу обвивання предмета при температурі до 90 градусів Цельсія. При цьому самі артефакти залишаються непошкодженими. У отриманому генетичному матеріалі вони виявили мітохондріальну ДНК, яка передається від матері до потомства і яка показує, що зубу приблизно 19 000-25 000 років, а також – що він належав лосю (Cervus canadensis). 

Аналіз людської ДНК свідчить про те, що прикрасу виготовила або носила самка Homo sapiens, генетична структура якої нагадує особини північної Євразії, які жили приблизно в той же час, але раніше були відомі лише за останками.

Читайте також:

Фото: Інститут еволюційної антропології Макса Планка

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

За кадром детективів: як судмедекспертиза у кіно відрізняється від реальності?
В Туреччині знайшли рідкісний римський саркофаг зі знаком «мальтійського хреста»
Історії військових винаходів: мікрохвильовка розроблялася для військових цілей, але посіла своє місце на кухні
Унікальні істоти з глибин: в Індійському океані мешкають равлики, здатні витримувати температуру 371°C
Хакерський удар: 24 лютого 2022 року рф хотіла позбавити зв’язку ЗСУ, але відключила користувачів в Європі
Читати більше