Загублений скарб повернувся: як зниклий під час Другої світової «Октоїх» опинився знову у Вінниці

Цікаво Актуально
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
Поширити в соціальних мережах:

Таких книг було лише три. Але ця — четверта. І водночас єдина, що зберіглася повністю.

Усі сторінки, всі гравюри, навіть палітурка — ніби час обійшов її стороною. Історія цього стародруку могла б стати основою для пригодницького фільму — з викраденням, таємничим власником, та несподіваним поверненням на Батьківщину. Але це — реальність. 15 квітня 2025 року Вінниця повернула собі не просто книгу, а частинку власної історії.

Це «Октоїх» — богослужбова книга, надрукована ще у 1758 році у друкарні Почаївської Свято-Успенської лаври. Історики вважають її однією з найцінніших пам’яток українського друкарства уніатської доби. Та під час Другої світової війни вона зникла зі стін музею, який тоді ще не мав своєї нинішньої назви. І понад 80 років її вважали втраченою.

Октоїх
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України

Та ось — несподіване диво. Книга «випливла» в приватній колекції на території Автономної Республіки Крим. Новий власник, перебуваючи вже в Європейському Союзі, погодився надати копії штампів для експертизи. Саме на основі старих овальних і квадратних відбитків, що належали Вінницькому музею, фахівці змогли підтвердити її походження. Важливий нюанс: на стародруці немає жодного штампа перевірки НКВС 1947 або 1952 років, які мали усі об’єкти, що зберігалися в музеях після війни. Це — прямий доказ, що книга була втрачена саме в роки Другої світової.

«Те, що книга „Октоїх“ була втрачена під час Другої світової війни та повернена сьогодні — це відновлення історичної справедливості», — наголосив Сергій Бєляєв, заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України.

Октоїх
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України

Сама книга — це справжній витвір мистецтва. Видання містить 380 аркушів, текст надрукований у дві колонки старослов’янською мовою, чорним і червоним чорнилом. Особливу цінність додають десять гравюр, створених відомим майстром Йосифом Гочемським. А палітурка — окрема історія: з тисненням Божої Матері з немовлям, прикрашена вишуканим рослинним орнаментом спереду та геометричним — на звороті. І все це — в ідеальному стані.

Назва «Октоїх» походить із грецької та означає «Осмогласник». У книзі на кожну неділю подано вісім варіантів церковних співів і молитов — не лише короткі пісні, а й розгорнуті поеми на честь святих, Богородиці, апостолів. Це — духовна енциклопедія свого часу.

«Цей стародрук — не просто раритет, а жива пам’ять про духовну та культурну велич нашого народу», — зазначила Світлана Шароварська, заступниця директора Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Октоїх
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України

Повернення «Октоїха» стало можливим завдяки співпраці Міністерства культури зі Службою зовнішньої розвідки України, Офісом Генерального прокурора, МЗС та міжнародними партнерами. І тепер ця безцінна пам’ятка знову належить тим, кому вона по праву належить — українському народу.

Читай також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Читати більше