Перший в Європі: археологи знайшли унікальний протез у черепі людини 18-го століття

Перший в Європі: археологи знайшли унікальний протез у черепі людини 18-го століття
Поширити в соціальних мережах:

Приголомшливе відкриття сталося у склепі костелу в Кракові…

У Польщі археологи знайшли унікальний протез, що допоміг людині 18-го століття жити з розщепленим піднебінням, пише видання livescience. Цей «винятковий» пристрій, зроблений із золота, срібла та вовни.

«Це, мабуть, перше подібне відкриття не лише в Польщі, але й у Європі, — повідомила автор дослідження Анна Спінек, антрополог з Інституту імунології та експериментальної терапії Хіршфельда в Польщі. – В інституційних і приватних колекціях (польських і зарубіжних) таких приладів немає».

Приголомшливе відкриття сталося під час археологічних розкопок у склепі костелу Святого Франциска Ассізького в Кракові. Протез, довжиною 1,2 дюйма та вагою 0,2 унції, складався з вовняної подушечки, пришитої до металевої пластини, яка була покрита золотом та міддю.

Дослідники зауважили, що цей пристрій, якій ідеально адаптувався до дефекту, був виготовлений з високою майстерністю, враховуючи тонкість металевих матеріалів, з якими працювали майстри того часу. Вони припускають, що протез запобігав потраплянню інфекцій та поліпшував мову та комфорт під час їжі.

Сучасні пацієнти з розщепленим піднебінням мають можливість отримати операцію для виправлення цього дефекту, але у XVIII столітті це було неможливо. Тому цей протез став доказом того, як люди минулого шукали способи впоратися зі своїми захворюваннями та покращували якість свого життя.

«Це дослідження сприяє кращому розумінню еволюції людської медичної практики в минулому, зокрема того, як пороки розвитку вдавалися до покращення якості життя людей. Я не знав жодних інших досучасних поховань із подібними протезами», — сказав професор антропології в Університеті Арізони Джеймс Уотсон.

Читай також:

Фото: Anna Spinek; © 2024 Elsevier Ltd

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Повний скелет та гніздо з яйцями: в Кременчуці знайшли докази того, що в Україні жили динозаври
Мир під диктовку кремля: чому Україна не може погодитися на російські «мирні» ініціативи?
Телеканал 2+2 транслюватиме матч «Дніпро-1» - «Шахтар»
Бій Олександра Усика з Тайсоном Ф’юрі: хто переміг?
Бій Олександра Усика з Тайсоном Ф’юрі: хто переміг?

Боксерський поєдинок пройшов на стадіоні Kingdom Arena у столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді…

Місяць створили інопланетяни для своїх космічних кораблів? Несподівана версія дослідників
1600-річний камінь з середньовічними написами випадково знайшов в своєму саду вчитель географії з Англії
Читати більше