Продовжуючи відвідування сайту, ви погоджуєтесь на використання файлів cookie і Політикою конфіденційності

Перше обличчя людства: вчені створили реалістичний портрет жінки, що жила 45 000 років тому

Перше обличчя людства: вчені створили реалістичний портрет жінки, що жила 45 000 років тому
Поширити в соціальних мережах:

В печерах Чехії археологи виявили відрізаний череп, який був розділений навпіл…

Сталося це ще у 1950 році, і тоді дослідники прийшли до висновку, що скелетні останки належали двом окремим особам. Однак завдяки секвенуванню геному, проведеному десятиліттями пізніше, вчені дізналися, що череп насправді належав одній людині – жінці, яка жила 45 000 років тому, пише видання Live Science.

Дослідники назвали її жінкою Zlatý kůň, або чеською мовою «золотий кінь», на честь пагорба над печерною системою. Подальший аналіз ДНК показав, що її геном мав приблизно 3% неандертальського походження, що вона була частиною популяції ранніх сучасних людей, які, ймовірно, спаровувалися з неандертальцями, і що її геном був найстарішим геномом сучасної людини, який коли-небудь був секвенований.

Хоча про генетику жінки відомо багато, мало що відомо про те, як вона могла виглядати. І щоб створити подібність жінки, дослідники використали дані, зібрані з кількох існуючих комп’ютерних томографів (КТ) її черепа, які є частиною онлайн-бази даних. Однак, як і археологи, які розкопали її останки понад 70 років тому, вони виявили відсутність шматків черепа, включаючи велику частину лівої сторони її обличчя.

«Череп жінки погризла тварина після її смерті, — повідомив співавтор дослідження і бразильський експерт із графіки Сісеро Мораес. – Ця тварина могла бути вовком або гієною (обидва були присутні у фауні того часу)».

Щоб замінити відсутні частини, Мораєс і його команда використали статистичні дані, зібрані в 2018 році дослідниками, які створили реконструкцію черепа. Вони також звернулися до двох комп’ютерних томографів — сучасних жінки та чоловіка — під час створення цифрового обличчя:

«Найбільше привернуло нашу увагу міцність структури обличчя, особливо нижньої щелепи. Коли археологи знайшли череп, перші експерти, які проаналізували його, подумали, що це чоловік, і легко зрозуміти чому. Крім того, що череп має характеристики, які дуже сумісні з чоловічою статтю нинішніх популяцій, яка включала «міцна» щелепа. Ми бачимо, що структура щелепи Zlatý kůň має тенденцію бути більш сумісною з неандертальцями».

Сильна лінія щелепи була не єдиною особливістю, яка привернула увагу дослідників. Вони також виявили, що внутрішньочерепний об’єм жінки, тобто порожнини, де знаходиться мозок, був більшим, ніж у сучасних людей у базі даних. Проте Мораєс пояснює цей фактор «більшою структурною спорідненістю між Zlatý kůň та неандертальцями, ніж між нею та сучасними людьми».

«Отримавши базове обличчя, ми створили більш об’єктивні та наукові зображення без фарбування (у відтінках сірого), із закритими очима та без волосся», — сказав Мораєс.

лдо

«Пізніше ми створили спекулятивну версію з пігментованою шкірою, відкритими очима, хутром і волоссям. Мета другої — створити більш зрозуміле обличчя для населення», - додав дослідник.

зэз

У результаті виходить реалістичне зображення жінки з темним кучерявим волоссям і карими очима.

«Ми шукали елементи, які могли б скласти візуальну структуру обличчя, лише на спекулятивному рівні, оскільки не було надано даних про колір шкіри, волосся та очей», — сказав Мораєс.

Козімо Пост, професор археології з Тюбінгенського університету в Німеччині, який ретельно вивчав Zlatý kůň, але не брав участі в дослідженні, підтвердив, що чимало про цю жінку залишається загадкою:

«Генетичні дані Zlatý kůň, над якими я працював, не можуть сказати нам багато про характеристики її обличчя. На мою думку, морфологічні дані можуть дати розумне уявлення про те, якою могла бути форма її голови та обличчя, але не точне уявлення про її м’які тканини».

Читайте також:

Автор зображень: Cícero Moraes

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Незрячий Вінницький волонтер із друзями створили мобільну артилерійську установку «міні-хаймерс»
Телеканал 2+2 транслюватиме матч «Динамо» – «Олександрія»
«Ми проїхали «дев'ять кіл пекла»: історія поліцейського з Херсона, який вивозив вагітну дружину з окупації
Доісторичні птахи птерозаври серед нас? Загадкові зустрічі з гігантськими істотами в Америці!
Давно втрачені скарби та храм знайшли підводні археологи серед затонулого стародавнього міста у Єгипті
Читати більше