Історичні таємниці: чому древнє місто Морівськ на Чернігівщині називають найзагадковішим закутком України?

Історичні таємниці: чому древнє місто Морівськ на Чернігівщині називають найзагадковішим закутком України?
Поширити в соціальних мережах:

Це місто спершу мало назву «Моровськ» або «Моровійск» у часи Київської Русі…

Починаючи зі стародавньої літописної згадки й до зображень в архітектурних дослідженнях, історія міста Морівськ на Чернігівщині виявляється загадковою та захоплюючою. Це місто, яке спершу мало назву «Моровськ» або «Моровійск» у часи Київської Русі, заслужено привертає увагу дослідників і любителів історії, пише видання «Суспільний кореспондент».

За давніми згадками, Морівськ вважається центром так званого Муромського князівства, що входило до складу Київської Русі. І хоча деякі дослідники ставлять під сумнів факт його приналежності до Мурома, різноманітні джерела підтверджують існування цього давнього міста.

Морівськ оточений Десною та Дніпром, природними перешкодами – лісами, болотами та пісками, що робить його одним із найзагадковіших закутків України. Понад три століття тому Морівськ втратив свою популярність та значення і втім, залишив слід у книзі «Дерев'яна монументальна архітектура Лівобережної України», де був зображений дерев'яний храм, який вже нині не існує.

«Назва церкви не відома, хоча, як зазначається у виданні, в Моровську існувало дві церкви – Миколая та Успенська, – розповідає дослідник-краєзнавець Олександр Бобко. – В архітектурному плані дерев'яний храм зараховують до церков баштового типу, який походить, можливо, від архітектури замкових веж. До наших днів храм, на жаль, не зберігся».

Місто пережило складну історію, зазнавши пожеж у 1175 році під час князівських усобиць, але відновлене 1594 року «Москвою», як свідчать польські вісті того часу. Назва міста також зазнавала змін, коли літописці Московії використовували назву Муромськ, замість літери «в» писали «м». Ця особливість привела до припущень про те, що билинний герой Ілля Муромець міг отримати своє прізвисько саме через зв'язок із Морівськом, а не з російським Муромом.

Історія Морівська багата на невідомі аспекти та таємниці, і її вивчення може допомогти відкрити нові глави в історії України. Чернігівщина, зокрема, розкривається з новими відтінками, коли дослідники розглядають відомості про Морівськ, його роль у регіоні та можливий вплив на культурний та історичний розвиток.

І хоча Морівськ уже давно не існує, його історія живе в літописах, археологічних дослідженнях та наукових припущеннях. Подальші дослідження можуть допомогти розкрити більше таємниць цього древнього міста і пролити світло на його значення для минулого України.

Читайте також:

Фото: малюнок Віталій Назаренко  із книги «Дерев'яна монументальна архітектура Лівобережної України»

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Замурована в стіну 4 000 років тому: на Кіпрі знайшли стародавній моноліт з рештками жорстоко вбитої жінки
Стовідсотково українське виробництво: криворізькі майстри представили електричну міні-вантажівку
Гральні шашки з моржових бивнів часів Київської Русі: неймовірні археологічні знахідки на Подолі
Відомо лише про шість особин: найрідкіснішого кита у світу викинуло на берег Нової Зеландії
Клеопатра бувала в Україні: на Поділлі випадково знайшли ДНК єгипетської цариці
Клеопатра бувала в Україні: на Поділлі випадково знайшли ДНК єгипетської цариці

Але що правителька далекого Єгипту шукала на наших землях?..

Телеканал 2+2 запускає новий серіальний сезон
Телеканал 2+2 запускає новий серіальний сезон

На глядачів чекатимуть прем'єри кількох серіалів власного виробництва…

Читати більше