7 неймовірних фактів про те, як живуть люди в Антарктиді

7 неймовірних фактів про те, як живуть люди в Антарктиді
Поширити в соціальних мережах:

Чи можна вижити за температури -80 °? Так, доводять ці відчайдухи. І не тільки вижити, а й весело провести час.

Через суворі умови Антарктиду називають "Білим Марсом". У 2005 році там побудували французько-італійську наукову станцію "Конкордія", на якій проводить свої дослідження Європейське космічне агентство (ESA). Одночасно на станції в умовах ізоляції, екстремально низьких температур і нестачі світла і кисню живуть і працюють близько 60 осіб, які пройшли багатомісячну підготовку. Термін їхньої роботи тут – 9-12 місяців.

Сама станція – це 2 циліндричних будівлі. Перша з них називається «тихою», оскільки там знаходяться лабораторії, житлові приміщення і госпіталь, друга – «гучною»: у ній розташовані майстерні, спортзал, склади, їдальня, кінотеатр та кімната відпочинку.

  • Середня температура в Антарктиці – мінус 50 градусів. Найнижча – мінус 80

Фото: CyprienVerseux / Тwitter

Навіть влітку в Антарктиді ніколи не буває вище -30. Тут не можуть існувати багато звичайних бактерії, а щоб просто вийти на вулицю, тут доводиться надягати кілька шарів теплого одягу, спеціальне взуття, об'ємні рукавиці і окуляри – все разом це не легше за костюм астронавта. 

"Конкордія" знаходиться на висоті 3300 м над рівнем моря, тому повітря тут розріджене, а значить, в ньому менше кисню. А ще воно ідеально чисте і абсолютно не має запаху.

  • 4 місяці на рік люди живуть в темряві

Фото: C. Possnig / ESA / IPEV / PNRA / Flickr  

В Антарктиці немає дня і ночі в традиційному розумінні: взимку сонце тут не встає з-за обрію, а влітку не сідає за нього. 4 місяці люди проводять в суцільній темряві. Через це збивається добовий ритм і іноді буває складно заснути або поїсти – здається, що ти обідаєш в середині ночі. Перша поява сонячних променів – справжнє свято. Всі кидають свої справи, забираються на дах і спостерігають, як вперше за 4 місяці сходить сонце.

  • Найближчий супермаркет – в 4000 км

Фото: M. Giorgioni / ESA / IPEV / PNRA / Flickr  

"Конкордія" знаходиться ще далі від цивілізації, ніж МКС, і дістатися туди непросто: великогабаритні вантажі привозять санним караваном (доставка займає 10-12 днів), а невеликі вантажі і продукти доставляються невеликими літаками, створеними спеціально для екстремальних температур.

Незважаючи на те що найближчий супермаркет знаходиться в 4 000 км від "Конкордії", це не означає, що дослідники сидять на хлібі й воді: тут їдять м'ясо, рибу, молочні продукти, свіжі фрукти і овочі, а члени багатонаціональної команди готують свої традиційні страви – жаб'ячі лапки або борщ. Багато продуктів зберігають замороженими, а яйця, наприклад, – натертими парафіном.

  • Взимку станція повністю відрізана від світу

Фото: A. Razeto / ESA / IPEV / PNRA / Flickr  

Взимку вибратися з "Конкордії" неможливо: ніякого зв’язку з Великою землею немає і, якщо трапиться щось непередбачене, розраховувати доведеться тільки на себе. Тому тут є добре обладнаний госпіталь, а значна частина станції відведена під склади з їжею. Продукти зберігаються також в запасниках біля станції.

Зазвичай зимувати залишаються близько 15 осіб, тому у багатьох тут 2 спеціальності, наприклад, сантехнік може асистувати в операційній, а шеф-кухар одночасно і пожежний.

  • На "Конкордії" вивчають, як суворі умови впливають на людей. Це потрібно для майбутніх польотів в космос

Фото: M. Buttu / ESA / IPEV / PNRA / Flickr  

Відчуття повної ізоляції призводить до стресу і різних психологічних складнощів – від неуважності до депресії, але саме вони є предметом вивчення: вчені вважають, що ці знання також допоможуть підготувати людей до довгих космічним перельотів, удосконалити літальні апарати і продумати, якими будуть перші станції на Місяці та Марсі. Всі члени команди ведуть відеощоденники і постійно носять спеціальний годинник, які фіксують час сну, відстежують, хто, скільки і де проводить час, з ким спілкується. Потім інформацію аналізують, щоб відстежити зміни в поведінці людей.

Крім цього, на станції паралельно ведуться близько 20 наукових проектів: тут працюють сейсмологи, астрономи, метеорологи, кліматологи, фізики.

  • На станції вміють не тільки працювати, а й розважатися

Фото: CyprienVerseux / Тwitter

Співробітники станції люблять цікаве дозвілля: дослідники проводять екскурсії лабораторіями та розповідають іншим про свою роботу, грають в баскетбол на снігу, люблять дискотеки і костюмовані вечірки. Іноді команда по відеозв'язку відповідає на запитання школярів і студентів. 

Астробіолог Сипрієн Версе веде блог, куди викладає фотографії про свої будні. Один з проектів чоловіка показує, на що може перетворитися пікнік у Антарктиді.

  • На "Конкордії" заборонено мочится в душі 

Фото: C. Verseux / ESA / IPEV / PNRA / Flickr

Воду на "Конкордії" роблять зі снігу. Для того, щоб його розтопити, потрібно багато палива, тому воду економлять: після використання в умивальниках і душах вода проходить очистку і подається туди знову. З цієї причини своє мило і гель для душу використовувати не можна: тут всім видається спеціальний засіб, сумісний з системою очищення. Також в душі не можна мочитися, оскільки система не справляється з переробкою таких продуктів життєдіяльності.

За матеріалами AdMe

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Дивись матч «Динамо» - «Полісся» на телеканалі 2+2
На телеканалі 2+2 прем’єра міні-серіалу «Переслідуючи вогонь»
Ані пастки, ані кулі його не беруть: африканські дикуни приносять людські жертви річковому чудовиську
Жадають людської крові: вчені виявили небезпечні бактерії-«вампіри»
Здатен пропалити метал: «Укроборонпром» розробив унікальний «олівець» для розміновування
Підступність інформаційної війни: як російські пропагандисти впливають на наше фізичне здоров'я?
Читати більше