На Хмельниччині, а саме в місті Ізяслав є палац, який за словами істориків, колись порівнювали із французьким Версалем. Володів цим видатним маєтком давній українсько-литовський рід князів Сангушків. В добу Речі Посполитої вони були дуже впливовими, обіймали велику кількість державних посад при королівському дворі. Тому не дивно, що у 1781 році щойно добудований маєток в Ізяславі відвідав польський король і був вражений його красою.
Він побачив, що внутрішній простір будівлі був набагато кращим за його королівські резиденції. Стіни від гори до низу були вкриті дорогими гобеленами, а частина стелі була зроблена у формі великого скляного купола. Усюди стояли вази з японської та китайської порцеляни, на яку у ті часи потрібно було дуже довго чекати.
Проте найбільше короля здивували статуї Мікеланджело в спеціальних нішах у стінах. Сьогодні світ знає близько 57 робіт цього всесвітньовідомого італійського скульптора, 10 з них втрачені. Цілком можливо, що серед загублених витворів мистецтва були і скульптури, якими володіли Сангушки. Сьогодні у світі існує лише кілька музеїв, які можуть похвалитися тим, що серед інших експонатів у них є роботи Мікеланджело. Їх вартість оцінюється у сотні мільйонів доларів США. Тому зараз важко уявити, що шедеври митця такого рівня колись зберігалися у маленькому містечку на Хмельниччині!
Окрім робіт Мікеланджело, король також побачив скульптури венеціанського майстра Антоніо Канова, чиї роботи прикрашають французький Лувр. А найдорожчими експонатами в палаці були картини Рубенса.
Коли король ходив і милувався красою палацу, він помітив ще одну цікаву річ. У деяких кімнатах стіни були декоровані кольоровим папером. Він ніколи раніше такого не бачив. Коли ж він запитав, що це за новий вид внутрішнього оздоблення, йому відповіли, що це – новий декор, який лише нещодавно з'явився. Насправді це були шпалери і палац в Ізяславі був першим в Європі, де їх використали для оформлення інтер'єру.
Палац Сангушків був збудований 250 років тому, а його будівництво тривало 15 років. Проте сьогодні від величезного маєтку, подивитися який їхав сам польський король, залишився лише скелет. А все через те, що на ці землі прийшла Російська імперія, а згодом і Радянський союз. Яка доля спіткала видатний палац – дивись у проєкті «Українські палаци. Золота доба»:
Читай також: