Яким був Григорій Сковорода насправді? Цим питанням задавалися не одне покоління дослідників. Адже до нас дійшло чимало портретів філософа, проте чи всі вони достовірні? Харківський історик Анатолій Щербань, провівши глибоке дослідження, стверджує: більшість відомих нам зображень Сковороди – це скоріше художні інтерпретації, аніж точні портрети.
«Дослідники вважають, що Михайло Ковалинський замовив зображення Сковороди двом художникам-графікам. Він готував публікацію біографії і творів українського філософа і йому потрібні були саме графічні зображення. Але з чого художники перемальовували портрети, справжня загадка», - каже дослідник історії Акім Галімов.
Дослідник Анатолій Щербань вважає, що існував портрет Сковороди, зроблений кимось із відомих художників, коли філософу було приблизно 50 років і саме з нього робили графічні копії. Тому Щербань відібрав кілька найбільш ранніх портретів – тих, на яких сковороду впізнавали його добрі знайомі, і за допомогою штучного інтелекту відтворив обличчя філософа.
Цікаво, що отримане зображення від ШІ досить близьке до того, що ми бачимо на грошових купюрах.
Більше про те, які факти про життя Григорія Сковороди вигадка, а які ні, а також – чи був насправді український філософ бідним, дивись у проєкті дослідника історії Акіма Галімова просто зараз:
Читай також: