Найчастіше людей кам’яного віку вбивали харчові отруєння та поцілунки

Небезпека була невід’ємною складовою життя стародавніх людей…

Дослідження вчених зі Стокгольмського університету та Шведського музею природної історії розкривають страшну картину життя людей у кам’яному віці. Боротьба з хижаками, жахливими погодними умовами та дефіцитом їжі були для них повсякденними справами. Небезпека була невід’ємною складовою життя стародавніх людей. Важко уявити, але смертельно небезпечними були навіть звичайні поцілунки, пише видання iflscience.

Вчені провели ряд аналізів, які показали від чого найчастіше могли помирати люди кам’яного віку.  Завдяки дослідженню, яке було опубліковане в журналі Scientific Reports, науковцями було виявлено ряд бактерій, які могли призвести до смерті у ті часи. Серед них й Yersinia pestis, бактерія, яка викликає чуму. 

«Чим більше люди спілкувалися, тим більше можливостей у них було заразити один одного. – пояснив Андерс Гетестрем, один з авторів дослідження та професор молекулярної археології в Стокгольмський університет – Але найбільш помітними в цьому дослідженні є інфекції, що поширювалися через їжу».

Дослідження показало, що серед мікробіома стародавніх скандинавів були знайдені бактерій, які сьогодні асоціюються з харчовими отруєннями та інфекціями, такими як Salmonella enterica та Yersinia enterocolitica.

На другому місці, після харчових смертей, смертельно небезпечними були… поцілунки. Адже ще одним поширеним мікроорганізмом, знайденим серед зразків, є Neisseria meningitidis, вид бактерії, відповідальний за менінгококову інфекцію. До речі, близько 10% населення сучасності досі мають ці бактерії, які не шкідливо для носія живуть у горлі та носовій порожнині. Проте ситуація може змінюватися, коли вони потрапляють до людини з ослабленим імунітетом.

«Бактеріальні захворювання, які ми виявили у людей кам’яного віку, сьогодні легко лікувати антибіотиками, але тоді вони могли бути смертельними», – заявила автор дослідження Нора Бергфельдт з кафедри зоології Стокгольмського університету.

Читай також:

Тисячолітня історія України тісно переплітається з долями європейських країн.
Росія завжди прагнула привласнити собі українську історію, але часом Україні вдавалося хитрістю відстояти своє. 
Коли ми занурюємося в давні часи, стає зрозуміло, наскільки великою та впливовою була цивілізація скіфів, і яку роль вона відіграла у формуванні сучасної України.
01072025
Вчені зробили сенсаційне відкриття, яке змушує переписати підручники з історії.
01072025
На глибині 600 метрів під Карибським морем лежить корабель, навантажений золотими монетами, сріблом та смарагдами...
01072025
Федерація стронгмену України спільно з Міністерством у справах ветеранів України та Коростенською міською радою провела V етап Всеукраїнського турніру для ветеранів війни «Сильні України».