Код давнини: як штучний інтелект розкрив нові факти про Сувої Мертвого моря

Загублений світ Цікаво
Поширити в соціальних мережах:

У 1947 році, неподалік від Єрусалима, на північно-західному узбережжі Мертвого моря, сталося відкриття, яке назавжди змінило наше розуміння історії та релігії.

Йдеться про Сувої Мертвого моря, або як їх ще називають, Кумранські літописи – найдавніші у світі біблійні манускрипти. Ця історія, сповнена містичних збігів та неймовірних знахідок, гідна голлівудського блокбастера!

Ця дивовижна знахідка трапилася поблизу античного поселення Кумран. Імовірно, його населяли представники юдейської секти есеїв, які вели відокремлене, аскетичне життя. 

«Вони проживали в тому числі в Кумрані і займалися написанням чи переписуванням цих сувоїв», – розповідає кандидат історичних наук, представник Української асоціації юдаїки Віталій Черноіваненко.

Кумран був зруйнований у I столітті нашої ери римськими легіонерами під час юдейського повстання. А самі рукописи були знайдені майже через два тисячоліття! За містичним збігом, ця історія нагадувала біблійну легенду про загублену вівцю. Пастух-бедуїн, спустившись до печери у пошуках зниклої тварини, несподівано натрапив на глечик із сімома сувоями.

«А тепер уявімо собі: ось бедуїн. Зазвичай це досить незаможна і не найосвіченіша людина, яка до кінця навіть не уявляє, що це таке. В неї одне тільки уявлення, що це щось може бути вартісне і його можна продати. І куди така людина зазвичай відправляється? На найближчий ринок», – пояснює Віталій Черноіваненко.

Перші Сувої Мертвого моря були продані за сім йорданських фунтів, що становить близько 400 доларів у сучасних грошах. Бедуїн навіть не підозрював, що за безцінь продає найбільше археологічне відкриття століття! Знайдені рукописи Кумрану проливають світло на життя тогочасних юдеїв та витоки християнства. 

«Біблійні тексти не були переписані. Їхній текст не змінився і дійшов до нас саме в тому вигляді, в якому він постав ще в античний час», – наголошує Віталій Черноіваненко.

Впродовж наступних десятиліть у печерах Мертвого моря було знайдено понад 900 сувоїв. Їхні пошуки тривають досі.

«Це має дуже велике значення для історії, для підтвердження Біблії і загалом для християнського світу, – ділиться підприємиця та громадська активістка Яна Матвійчук. – Чому це важливо? Це Біблія, яка ще була створена до того, як ізраїльський народ трошки підкоригував Старий Завіт. Цей переклад доводить, що Ісус дійсно був Месією, що він був сином Господа і прийшов на землю. Для християн це диво».

Проте за час існування Сувоїв Мертвого моря було виявлено, що деякі з них, які знаходились в музеях та приватних колекціях, несправжні. Чи не означає це, що решта Сувоїв Мертвого моря також можуть бути підробками і що біблійні тексти, на яких побудована християнська цивілізація, – грандіозна фальсифікація?

«Радіокарбонний, радіовуглецевий аналіз та ДНК-тест показали, що ті рукописи, які були виявлені в XX столітті і сьогодні зберігаються в Музеї Ізраїлю, є автентичними, справжніми рукописами», – заспокоює Віталій Черноіваненко.

Більше того, сучасні технології продовжують розкривати таємниці Кумранських літописів. Дослідники з Гронінгенського університету за допомогою штучного інтелекту проаналізували один із найкраще збережених сувоїв Мертвого моря – біблійну книгу пророка Ісаї, яку було знайдено у 1947 році в Кумрані.

«Було виокремлено в цьому рукописі тільки одну літеру – алеф. Вона зафіксована в ньому більше 5 000 разів. Штучний інтелект проаналізував цю літеру і виявив наявність принаймні двох переписувачів», – розповідає Віталій Черноіваненко.

Виявилося, що обидва переписувачі мали схожий стиль. Найімовірніше, половину книги написав один писар, після чого справу продовжив його учень. Ці відкриття не лише підтверджують автентичність сувоїв, а й дають нам неймовірну можливість зазирнути в майстерні давніх писарів. 

Більше про те, як в музеї та приватні колекції потрапляють фальшиві шедеври, дивись у проєкті «Загублений світ» просто зараз:

Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2!

Читай також: 

Поширити в соціальних мережах: