Між міфом і реальністю: чи справді матір’ю скіфів була Змієнога Богиня, а батьком – сам Геракл?

Загублений світ Цікаво
Між міфом і реальністю: чи справді матір’ю скіфів була Змієнога Богиня, а батьком – сам Геракл?
Поширити в соціальних мережах:

Археологи шукають відповідь в Україні

Багато хто знає, що скіфи – одні з найвідоміших давніх народів, які населяли українські степи. Але звідки вони взялися? Давньогрецький історик Геродот, що побував на наших землях, записав дивовижну легенду. Він стверджував, що батьком скіфів був сам Геракл, а їхньою матір'ю – Змієнога Діва, відома ще як Муза Борисфеніда або донька Дніпра. Ця таємнича богиня, за переказами, мешкала в печері на березі великої ріки.

Довгий час вважалося, що одна з таких печер, де могла жити Змієнога Діва, розташовувалася на Дніпропетровщині, біля так званої Чортової Хати. Проте, як зазначав академік Дмитро Яворницький, який свого часу шукав там сліди скіфського життя, вона затоплена водами Дніпровського водосховища. Яворницький писав, що у цій печері «знаходили колись різні черепки від побитого посуду, відбитки кременю, напівгнилі людські та тваринні кістки».

Оксана Рутковська, завідувачка відділу археології Дніпропетровського національного історичного музею, розповідає, що Яворницький описував можливість проповзти на животі, щоб потрапити до цих печер. 

«Ці печери нам доносять міф про Змієногу Богиню, яка тут жила, яка ховалася в печерах, яка спілкувалася з Гераклом і народжувала йому дітей», – додає вона.

Українські археологи роками не полишають надії відшукати місце, де жила міфічна матір скіфського народу.

«На лівому березі я пройшлася розвідкою від міста Дніпро і до Синельниківського району. Будь-який кучугур я оглядала, щоб знайти хоч якийсь то вхід в печеру», - зізналася пані Рутковська. 

Інше потенційне місце, пов'язане з легендою про Змієногу Богиню, знаходиться на острові Хортиця. Запорізький блогер навіть зафільмував на відео Змієву печеру, розташовану посеред крутої скелі Велика Голова. Місцеві дослідники пов'язують це місце з легендою Геродота про появу першого скіфа.

«Туди сміливці намагаються зайти, але там занадто різке урвище, щоб людина непідготовлена могла в неї попасти», – розповіла берегиня «Руського Православного Кола» Ясна Яковенко.

Цікаво, що Змієнога Діва зображена на трипільському посуді, що свідчить про те, що культ цієї богині міг зародитися на наших землях задовго до приходу скіфів. 

«Народні рушники часто зображують богиню з ногами, що нагадують змій або пагони рослин. Цей образ символізує дівочість та незайманість, вказуючи на дівчину, яка готується до заміжжя та продовження роду. Цікаво, що найдавніші зображення Змієногих Богинь були знайдені на посуді, датованому ще 6-7 тисяч років тому, а згодом їх почали бачити й на скіфських статуетках», - додала Ясна Яковенко.

Але чи можливо, що скіфи жили на території України забагато століть до їхніх походів на Близький схід? Про це – в проєкті «Загублений світ» просто зараз: 

Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2!

Читай також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Читати більше