Історія України – це не лише літопис перемог, але й хроніка невпинних спроб ворога стерти її з лиця землі.
Більшовицька влада, як і її попередники, не гребувала нічим, аби знищити будь-які згадки про українську ідентичність. Одним із таких варварських актів стало пограбування поховання Кирила Розумовського, останнього гетьмана України, чиє ім'я було синонімом могутності та впливу.
«Рештки були викинуті з церкви, вони валялися довкола», - з болем згадує, як більшовики сплюндрували родинну усипальницю нащадок гетьмана Грегор Розумовський.
Однак, окрім звичайного пограбування, комуністи здійснили щось набагато більш моторошне – викрадення серця гетьмана, яке зберігалося у спеціальній свинцевій скрині.
«Існувала давня козацька традиція, за якою особливо шанованих гетьманів ховали, виймаючи серце, бальзамуючи його та поміщаючи в спеціальний бокс. Це був прояв пошани», - пояснив дослідник історії Акім Галімов.
Саме цей металевий бокс із серцем Розумовського став об'єктом злочинного інтересу більшовиків. У рамках документального фільму «Скарби нації» Галімов разом із Грегором Розумовським розпочали власне розслідування, намагаючись відшукати викрадену реліквію.
«Я вважаю, що кожен заслуговує на повагу, незалежно від того, багата людина чи бідна. Повага – це основа цивілізації», – підкреслив Грегор Розумовський.
Згідно з архівними документами, серце Розумовського мало бути передане до місцевого музею. Однак, пошуки в архівах не дали результатів.
«Ми об'їхали всі установи, де, за документами, мали б зберігатися речі з могили Розумовського, але їх там немає. Мені здається, що багато цінностей було вивезено до російського Гохрану, де зберігаються награбовані реліквії. Ми впевнені, що там зберігається й булава Богдана Хмельницького, і, напевно, певні рештки наших правителів», – зазначив Акім Галімов.
Чому ж ворог так прагне знищити пам'ять про українських гетьманів?
«Це постійний страх перед відродженням і зміцненням Київської держави, Гетьманщини, справжньої Русі. Вони намагаються знищити все, що може нагадувати про ті часи та людей», - пояснив священник ПЦУ Георгій Коваленко.
Більше цікавого – у проєкті у проєкті «Загублений світ»:
Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2!
Читай також: