Як радянська влада вбила майбутнє Української держави: історія Розстріляного Відродження

Загублений світ Цікаво
Поширити в соціальних мережах:

Харків росіяни обстрілюють щодня...

7 березня 2022 року снаряд прилетів в особливу будівлю, яка майже 100 років тому була місцем страшного експерименту НКВС — Будинок «Слово».

Режисер Тарас Томенко зняв про будинок слова 2 фільми: документальний та художній. В них жахлива правда про знущання радянської влади над вільнодумною українською інтелігенцію у далекі тридцяті роки.

У двадцятих роках минулого століття Харків був не тільки офіційною столицею України, а й культурним центром. Всі зірки тоді жили тут: Микола Хвильовий, Остап Вишня, Лесь Курбас, Михайло Яловий, та ще десятки найталановитіших митців того часу.

Для найкращих українських літераторів у Харкові звели розкішний кооперативний будинок, символічно побудований у формі літери «С». Роботу завершили у 1929 році. Та 66 щасливих сімей нарешті отримали ключі до раю.

«Будинок «Слово» — це унікальний архітектурний проєкт. Передбачалося, що письменники будуть харчуватися в їдальні. Так само на даху був солярій. Стіни зроблені таким чином, щоб була звукоізоляція, щоб не було чути друкарських машинок. Сходи були обтягнуті повстю, теж, щоб нічого не заважало письменникам творити та працювати. Але ж ніхто з них не гав, що було насправді. Стіни були нашпиговані мікрофонами, та кожна квартира прослуховувалась. Крім цього, ще ж були завербовані агенти. Важко було зрозуміти чи це завербований агент, чи це просто приятель, який міг випити чарку, а ввечері написати донос», -  розповів Тарас Томенко, режисер..

Ці звіти агентів тепер зберігаються в СБУ. 24 томи справи, де детально описане життя цих вкрай небезпечно для радянської влади людей. Одна з цитат з матеріалів справи будинку «Слово»:

«Здається, що немає потреби говорити, що певні кола української інтелігенції цілком по своєму проводять лінію партії в національному питанні. Немає також потреби говорити, чому вони її так проводять - яка їхня політична установка. Ходить про те, щоб виявити які форми має теперішня їх політична діяльність. Бо змістом вона - антирадянська, антикомуністична - націоналістична».

Хвильовий перший написав гасло: «Геть від москви, вперед до інтелектуальної Європи».

«Власне, це той вектор, який задав Хвильовий ще у двадцяті роки. Якби Україна пішла по тому вектору одразу, взагалі б не було того, що ми зараз маємо», - ствердив Тарас Томенко.

Бунтівні письменники, які писали українською, та ще й повертали головою в бік заходу, ніяк не вписувалися в портрет благонадійної радянської людини. У величезній справі на лідера літературних організацій Миколу Хвильового фіксуються усі його контакти із закордоном, навіть у безневинних речах чекісти бачили змову. Донос за 1929 рік тому підтвердження:

«Повернувся з-за закордону Хвильовий. Навантажений сімома валізами та новою друкарською машинкою. Він і сімʼя одягнені за останньою модою Європи…його швидке повернення з-за кордону, куди він виїжджав на лікування на рік, як він говорив сам про це під час відʼїзду, викликає сумніви. Чи немає тут якогось політичного ходу».

В травні 1933 року райське життя українських письменників в елітних апартаментах перетворилося на пекло. Найближчого друга Миколи Хвильового — письменника Михайла Ялового посеред ночі забирають співробітники НКВС. Хвильовий перший відчув, що цей арешт лише початок.

«Це для нього стало потрясінням, це для нього стало ударом. Він зрозумів, що тоталітарна машина тільки починає свої обороти. І 13 травня відомо, що він збирає всіх своїх товаришів начебто для читання його нового роману. Але роман звісно він не читає. Він зайшов у сусідню кімнату, і пустив у скроню собі кулю», - розповів режисер.

Чому звичайні українські письменники стали найбільшими ворогами для радянської влади? Невже письменники правда не здогадувалися про справжні наміри НКВС? Досліджуй історію разом з нами та дізнайся більше про життя українських письменників у нашому сюжеті. Дивись відео «Загубленого світу» вже зараз:

Також не пропусти щопонеділка о 17:00 на 2+2 виходять прем’єрні випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», присвячені українцям – нації незламних і нескорених, що гідно виборюють своє майбутнє.

Читай також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Читати більше