Експерти вважають, що Україна повинна створити свою DARPA для економічного розвитку
У сучасному світі, де технології розвиваються з неймовірною швидкістю, Україна стоїть на порозі важливих змін. Війна, хоч і є трагедією, водночас стає поштовхом для розвитку інновацій, які можуть стати основою для економічного зростання країни.
Як приклад можна навести успішний досвід Сполучених Штатів, де наприкінці 1950-х років було створено Агентство перспективних оборонних дослідницьких проектів DARPA. Саме завдяки йому світ побачив такі технології, як інтернет та GPS, які спочатку служили для військових потреб, а згодом стали невід'ємною частиною нашого життя.
Анатолій Амелін, директор Українського інституту майбутнього та керівник асоціації приватних компаній, які створюють вироби подвійного призначення, переконаний, що Україна має створити власну DARPA.
«Я член кількох бізнес-спільнот і можу сказати, що велика частина моїх колег почала виробляти продукцію на допомогу нашій армії. Основні інвестиції залишаються сьогодні в Україні, зберігаються робочі місця для тих, хто пішов захищати нашу країну, зростає соціальна відповідальність», - зазначає Анатолій Амелін.
Попри те, що DARPA оперує мільярдними бюджетами, її штат налічує близько 200 працівників, більшість з яких – інженери.
«Вони вивчають інформацію з поля бою, залучають приватні компанії і дають їм завдання на розробку», - пояснює Анатолій Амелін.
Генерал-майор, колишній заступник Голови СБУ Віктор Ягун, підкреслює, що «самі військові розробки підштовхують до того, щоб в майбутньому розвивати все, що пов'язано із цивільними системами».
Яскравим прикладом цього є історія створення персонального голосового помічника Siri. Американські солдати масово скаржилися на те, що під час бою не можуть використовувати гаджети. Саме ця інформація, отримана від бійців, стала поштовхом для створення Siri.
«Ця інформація була отримана від бійців, DARPA це вивчила, дала завдання, а потім компанія Apple у DARPA викупила цю ідею. Тому сьогодні Україна як полігон може вивчати, що унікального нового потрібно нашим бійцям, щоб бути більш ефективними», - говорить Анатолій Амелін.
Війна змушує українських інженерів шукати нові рішення для захисту країни, і ці рішення можуть стати основою для економічного прориву після перемоги. Інвестиції у військові технології сьогодні – це інвестиції в економічне зростання завтра. Україна має всі шанси перетворити свій військовий досвід на технологічний прорив, який змінить світ.
Більше про український оборонпром дивись у випуску проєкту «Загублений світ» просто зараз:
Дивись більше цікавих випусків інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ» щодня на 2+2.
Читай також: