З давніх-давен індіанські племена оповивали рожевих дельфінів містичними історіями.
У самому серці вологих джунглів Амазонки, де сплетені ліани тягнуться до неба, а річки звиваються, наче срібні змії, мешкає істота, що однаково зачаровує вчених та місцевих жителів. Це – рожевий річковий дельфін, або інія (Inia geoffrensis). Його незвичайний колір, граційна манера плавання серед затоплених лісів та багата міфологія роблять його справжньою перлиною Амазонії.
З давніх-давен індіанські племена оповивали рожевих дельфінів містичними історіями. Вони вірили, що в місячні ночі ці дивовижні створіння перетворюються на вродливих юнаків, які виходять на берег, щоб зачарувати місцевих красунь. І донині безбатченків у деяких амазонських селах називають «дітьми дельфінів», що є відголоском стародавніх легенд.
Але за казковим ореолом ховається унікальна біологія. Тіло рожевого дельфіна справді пристосоване до життя у складному лабіринті амазонських вод. Його гнучке тіло легко маневрує між затопленими деревами, а довгий, вузький ніс слугує ідеальним інструментом для пошуку риби та дрібних безхребетних у мулистому дні річок. На відміну від своїх морських родичів, річкові дельфіни мають менший спинний плавець та більші ласти, що забезпечує їм кращу маневреність у густій воді. Їхня здатність повертати голову на 90 градусів робить їх справжніми акробатами підводного світу.
З наукової точки зору, рожеві річкові дельфіни є живим свідченням геологічних змін на нашій планеті. Мільйони років тому значна частина Південної Америки була вкрита океаном. Коли вода відступила, деякі популяції дельфінів опинилися в ізоляції у прісноводних басейнах, еволюціонувавши в унікальний вид, який ми бачимо сьогодні. Їхнє існування – це ніби подорож у минуле, можливість зазирнути у світ, який давно змінився.
Цікаво, що рожевий колір дельфінів не є вродженим. Молоді особини мають сірий колір, який поступово світлішає з віком, набуваючи рожевих відтінків. Інтенсивність рожевого забарвлення може варіюватися залежно від температури води, прозорості та навіть емоційного стану дельфіна.
Але найдивовижніше полягає в тому, що зв'язок між людиною та цими неймовірними створіннями сягає ще глибших часів. На скельних доісторичних фресках Серранія-Ла-Ліндоса в Колумбійській Амазонії зображені не лише тварини, птахи та люди, але й дивовижні істоти, що нагадують річкових дельфінів.
Унікальність цих малюнків полягає в тому, що вони продовжували з'являтися аж до 70-х років ХХ століття, роблячи це історичне полотно справді безцінним свідченням співіснування людини та природи.
Більше цікавого про наскельні малюнки Серранія-Ла-Ліндоса – у випуску проєкту «Загублений світ» просто зараз:
Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2!
Читай також:
- Секрети Шанай-Тімпішки: в киплячій річці у джунглях Перу живе «змій-дух» розміром з човен?
- Амазонські «монстри» на доісторичних малюнках: як гігантські лінивці ділили джунглі з першими людьми
- Загублена енциклопедія льодовикового періоду: прадавні мешканці Амазонії залишили 100 000 малюнків на 13 км скель