«Чоловіча Джоконда»: чи дійсно да Вінчі є автором найдорожчого витвору мистецтва – картини «Спаситель світу»? 

Загублений світ Цікаво
Поширити в соціальних мережах:

У світі мистецтва існує чимало таємниць, але жодна з них не викликала стільки суперечок та ажіотажу

Картина Леонардо да Вінчі «Спаситель світу», найдорожчий в історії витвір мистецтва, проданий за приголомшливі $450 мільйонів на аукціоні Christie's, стала справжньою зіркою заголовків. Його навіть охрестили «чоловічою Джокондою». Проте, попри захмарну ціну та ім'я великого майстра, низка авторитетних фахівців та художніх установ вважають полотно геніальною підробкою. Тож, давайте розбиратися, що ж це за загадкова історія?

Поки заможні колекціонери ганяються за копіями, справжні шедеври можуть століттями залишатися непоміченими. Саме так сталося і з картиною Леонардо да Вінчі «Спаситель світу». Наприкінці 1950-х років аукціон Sotheby's продав її за сміхотворну ціну — лише $60!

«На картину було нанесено декілька шарів. Казали, що малювали її учні Леонардо да Вінчі. – розповів віце-президент «Асоціації фахівців оцінки» Степан Максимов – Реставратори змили нанесені шари і дібралися до основного шару. В результаті було з'ясовано, що автор таки Леонардо Да Вінчі». 

Після цього, у 2005 році, картина вже була продана за $1 000. Однак навіть така ціна для картини найвідомішого митця епохи Відродження — справжні копійки. Колекціонери побоювалися вкладати гроші в полотно, що не мало належного провенансу – попередньої історії витворів мистецтва. 

«Вона ж була намальована для Людовика XII. Потім вона потрапила англійським королям, була у Карла I, Карла II, а потім зникла і з'явилась тільки у 1958 році. Провенанс був втрачений», — пояснює Степан Максимов. 

картина Спаситель світу, Леонардо да Вінчі

Потенційних покупців відлякувала і значна кількість реставрацій. Мистецтвознавець Франк Цьольнер, який склав каталог картин Леонардо да Вінчі, іронічно назвав «Спасителя світу» «шедевром Дайан Модестін» — реставраторки, яка начебто «зробила картину більш леонардівською, ніж Леонардо».

«Для мене він виглядає суперечливим. Він написаний неоднорідно. — зазначає заступниця директора з наукової роботи Музею мистецтва імені Ханенків Олена Живкова – Наприклад, його рука в благословляючому жесті, а також кришталева сфера, яку Спаситель світу тримає в руці – це майже недоторкані реставраторами фрагменти картини. Обличчя десь, мабуть, на 50%, а може й більше, доповнене попередніми історичними реставраціями».

За життя Леонардо да Вінчі був відомий як видатний науковець, математик, анатом, інженер-винахідник і куди менше — як художник. Наразі фахівці налічують близько 12 картин, щодо яких підтверджено авторство Да Вінчі. Більшість із них не продаються, і це лише підігріло інтерес колекціонерів до «Спасителя світу».

«Коли провели глибше дослідження, авторитетні експерти сказали, що авторство належить Леонардо да Вінчі. Після цього, у 2013 році, картину «Спаситель світу» продали за $80 мільйонів, а згодом перепродали вже за $127,5 мільйона», — розповідає Степан Максимов.

Проте, низка фахівців все ж заперечували авторство Леонардо да Вінчі. Мистецтвознавці з музею Прадо включили «Спасителя світу» до свого каталогу як полотно невідомого автора. Але навіть це не завадило продати суперечливу картину за рекордні 450 мільйонів доларів — у 7,5 мільйона разів дорожче за її початкову вартість!

Щоб перевірити «Спасителя світу» на підробку, новий власник, Принц Саудівської Аравії Мухаммед бін Салман, задіяв штучний інтелект. Він виявив, що руки Спасителя могли бути домальовані учнями Леонардо. Однак базово картина належить перу самого митця або ж настільки майстерно підроблена, що розпізнати це не зміг би і сам Леонардо да Вінчі.

Більше про те, як фальшиві шедеври потрапили в музеї, дивись у проєкті «Загублений світ» просто зараз:

Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2!

Читай також: 

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Читати більше