На Вінниччині, серед мальовничих краєвидів, ховається велична таємниця минулого – Немирівське городище.
Це не просто пам'ятка історії, а місце, де, за легендами, була розташована перша столиця скіфів – Кардес. І саме тут століттями шукали міфічний артефакт – священний казан, або як ще часто називають чашу Аріанта.
Немирівське городище вражає своїми масштабами. Як розповів краєзнавець, директор Музею історії та етнографії Немирівщини Ярослав Князев, «вали утворюють переривчасте коло 5,5 км, раніше висота валів була до 30 м – це висота дев'ятиповерхового будинку».
Тільки уявіть собі: тисячі років тому скіфи створили настільки потужну фортифікаційну споруду, що навіть сьогодні вона викликає подив.
У середині 19 століття ці землі разом із Немирівським палацом опинились у власності російського графа Григорія Строганова. Він був не лише відомим колекціонером, а й затятим мисливцем за старожитностями. Саме від місцевих жителів Строганов дізнався про легенду, яка запала йому в душу: у Великих Валах була захована скіфська чаша Аріанта. Одержимий ідеєю віднайти таємничий артефакт, граф пішов на радикальні кроки.
«Легенда не давала йому спокою, - розповів Ярослав Князев. – Там проживали люди, і він вирішив їх виселити. Так він і залишився єдиним спадкоємцем Городища».
Але що ж таке чаша Аріанта і чому вона настільки цінна? Завідувачка відділу археології Дніпропетровського національного історичного музею Оксана Рутковська пояснює, що це легендарний казан, виготовлений за наказом скіфського царя:
«Подібні казани, які знаходимо в похованнях найвидатніших скіфських царів, були не просто посудом. Вони мали глибинне значення. Зокрема, солярна символіка на верхній частині казана могла уособлювати великий народ, яким правив цар. Крім того, казан був потужним символом об'єднання: навколо їжі та вогню збиралися родина, побратими та друзі. Таким чином, це не просто предмет побуту, а сильний символ влади, єдності та величі скіфського народу».
Щоб відшукати омріяну чашу, російський граф Строганов, на жаль, по-варварськи перекопав Немирівське городище. Його розкопки були нищівними для археологічної пам'ятки. Пізніше розорення скіфської столиці продовжила радянська влада, яка також прагнула відшукати легендарний артефакт.
Однак подібний артефакт був знайдений українським археологом Феодосієм Камінським. Як йому це вдалося, дивись в проєкті «Загублений світ» просто зараз:
Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2!
Читай також: