Секрети «короля підробок»: як Бельтраккі створював відомі «шедеври», яких ніколи не існувало і продавав їх за мільйони? 

Загублений світ Цікаво
Поширити в соціальних мережах:

Вольфганг Фішер – саме під таким прізвищем народився майбутній «король підробок» – був знайомий з мистецтвом з пелюшок.

Ми вже розповідали вам про короля підробок ХХ століття Вольфганга Бельтраккі, якому разом із дружиною Хелен вдалося ошукати світ мистецтва. А тепер ми розкриємо вам, як він це робив, і з чого все почалося.

Батько Вольфганга Фішера (Бельтраккі) розписував церкви та створював легальні копії картин відомих художників, якими торгував на ярмарках. Вольфганг з юності зловживав наркотиками та був відрахований зі школи і одразу пішов у художники. У 14 років Вольфганг заради розваги скопіював роботу відомого художника-постмодерніста Пабло Пікассо. 

«Навіть його вчителі були здивовані, як у нього це спритно вийшло», – розповідає Наталія Ковтюх, завідувачка відділу мистецтвознавчих досліджень Київського інституту судових експертиз.

Невдовзі Вольфганг вже продавав підробки на так званих «малих голландців» – нідерландських художників 17 століття, які писали невеликі деталізовані картини на побутову тематику. Аферист вів богемне життя, подорожував світом та керував художньою галереєю. На початку 90-х він познайомився з майбутньою дружиною Хелен Бельтраккі і вони разом організували кампанію витонченого мистецького шахрайства.

«В ідеалі ми маємо знати історію твору від того, як вона перебувала на мольберті у художника, до того, як вона потрапила в певну колекцію. Бельтраккі не лише фальсифікував самі твори, він також фальсифікував їх походження, тобто провенанс», – пояснює Олена Живкова, заступниця директора з наукової роботи Музею мистецтва імені Ханенків.

Щоб провертати карколомні махінації, подружжя Бельтраккі вигадало сімейну легенду. Дід Хелен, німецький промисловець Вернер Єгерс, нібито був близьким другом єврейського колекціонера та арт-дилера Альфреда Флехтхайма. Останній в роки Голокосту був змушений покинути Німеччину та буцімто продав Єгерсу власну колекцію картин.

«Бельтраккі підроблювали етикетки, що буцімто колекція, яку вони самі створили, належала  Флехтхайму. Підходили до цього дуже творчо і ретельно. Вони заливали папір чаєм або кавою, спеціальним методом наносили пил, щоб все виглядало як старовина», – ділиться деталями Наталія Ковтюх.

Насправді, Вернер Єгерс був членом нацистської партії, тож вкрай малоймовірно, що він міг водити дружбу з євреєм. Однак чомусь цей очевидний факт тривалий час нікому не спадав на думку.

«Так, був такий підприємець Єгерс, дідусь Хелени, але він ніколи не збирав живопис. Тобто це просто вигадка. Вони були ще й дуже гарними психологами, адже жодному арт-дилеру, експерту та представнику аукціонного будинку не спадало на думку перевірити цю легенду. Вони просто вірили їхнім словам», – зауважує пані Ковтюх.

Коли ж експерт галереї Альфреда Флехтхайма виявив, що етикетка однієї з проданих аферистами робіт була підроблена, вони вигадали інший доказ. Подружжя продемонструвало старі сімейні фото з бабусею Хелен Бельтраккі, позаду якої на стіні висіли підроблені ними картини.

«Насправді на знімках була сама Хелена. Фотографія була зроблена на старий фотоапарат, а замість картин вони зробили чорно-білі фотокопії», – розкриває секрет Наталія Ковтюх.

Створення кожної підробки нагадувало мистецьку спецоперацію. Бельтраккі ретельно вивчав художні стилі, листи та щоденники відомих художників. Він оселявся в тих місцях, де працювали митці, аби зрозуміти, які кольори їх оточували, як падало світло і відчути атмосферу, що надихала їх на творчість.

«Він намагався думати як художник, у стилі якого він писав. Бельтраккі навчився копіювати близько 15 манер різних митців, а це доволі важко. Він, як правило, купував старі картини в старих рамах на блошиному ринку, змивав фарби і на цих полотнах писав», – розповідає Наталія Ковтюх.

Майстер-фальсифікатор Вольфганг Бельтраккі довів, що для справжнього таланту немає меж, навіть якщо цей талант використовується в цілях шахрайства. 

Більше про те, як фальшиві шедеври потрапляють в музеї і в приватні колекції, дивись у проєкті «Загублений світ» просто зараз:

Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2!

Читай також: 

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Читати більше