Бунтівні письменники не вписувалися у портрет «благонадійної радянської людини»…
Ще у 20-х роках відомий український поет, прозаїк та публіцист Микола Хвильовий задав той вектор, за яким рухається й сучасна Україна і першим написав гасло «Геть від москви, вперед до інтелектуальної Європи». Проте бунтівні письменники, які писали українською та ще й повертали голови у бік Заходу, ніяк не вписувалися у портрет «благонадійної радянської людини». Тому на кожного із них радянські спецслужби завели справи. Наприклад, у величезній справі на лідера літературних організацій Миколу Хвильового фіксувалися усі його контакти із закордоном. Навіть у безневинних речах чекісти бачили змову.
«Повернувся з-за кордону Хвильовий, навантажений сімома валізами і новою друкарською машинкою. Він і сім’я одягнені за останньою модою Європи. Його швидке повернення з-за кордону, куди він виїжджав на лікування на рік, як він говорив сам про це під час від’їзду, викликає сумніви. Чи немає тут якогось політичного ходу?..», - написано в доносі за 1929 рік.
Радянська влада була настільки налякана такою зухвалою на їхній погляд поведінкою відомих українців, що дуже скоро перетворила їхні життя на пекло. У травні 1933 року райське життя українських письменників у елітних апартаментах будинку «Слово», де також мешкала і родина Хвильових, за мить перевернулося з ніг на голову. Найближчого друга Миколи Хвильового письменника Михайла Ялового посеред ночі забрали співробітники НКВС. Хвильовий першим відчув, що цей арешт лише початок.
«Це для нього стало потрясінням та великим ударом, від якого він так і не зміг оговтатися. Він зрозумів, що тоталітарна машина лише починає свої обороти, – розповів режисер Тарас Томенко. – Відомо, що 13 травня Микола Хвильовий зібрав усіх своїх товаришів начебто для читання його нового роману, проте, він його не читав, а зайшов до сусідньої кімнати і пустив собі в скроню кулю».
Після самогубства Хвильового та арешту Ялового, будинок «Слово» у Харкові, де жила більшість відомих українських письменників, отримав погану славу. Пошепки його називали «крематорієм» та «будинком попереднього ув’язнення». Подробиці – дивись у сюжеті проєкту «Загублений світ» просто зараз:
Також не пропусти щопонеділка о 17:00 на 2+2 виходять прем’єрні випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», присвячені українцям – нації незламних і нескорених, що гідно виборюють своє майбутнє.
Дивись також:
- Ексклюзив: як нідерландський правозахисник обіграв радянські спецслужби та вивіз з СРСР заборонені документи?
- Що діється на іншому боці Місяця: NASA були шоковані тим, що побачили на знімках, які зробив космічний зонд
- Депортація до Сибіру: жахливий шлях родин повстанців радянських часів – свідчення очевидців