Виявилося, що там воїни проходили певного роду реабілітацію
У XV столітті турки-османи захопили Константинополь. Зв'язок України зі Святою горою Афон, здавалося, був втрачений. Проте, історик Сергій Шумило, досліджуючи афонську спадщину, зробив сенсаційне відкриття, яке свідчить про тісні зв'язки запорізьких козаків з Афоном.
Працюючи в архівах, він знайшов документальні свідчення про існування на Святій горі окремого козацького скиту «Чорний Вир». Серед меценатів цієї загадкової обителі був легендарний кошовий отаман Запорізької Січі Петро Калнишевський, а честі стати ченцями удостоювалися особливо шановані козаки.
«Мене це дуже зацікавило, бо навіть на Афоні серед монахів ніхто не міг пояснити, що це за назва, що це за слово «вир», - розповідає Сергій Шумило. – І це було просто неймовірно, коли я в архівах знайшов документи, які засвідчували, що засновниками цього скиту були українські козаки».
Журналіст Андрій Кравець разом із друзями здійснив паломництво на Афон, щоб на власні очі побачити легендарний «Чорний Вир». Він розташований у горах, куди складно дістатися. Козаки, ніби навмисне, сховали його від чужих очей. Проте, українських паломників, ніби сама Свята гора направляла до мети. Долаючи небезпечні схили гір Афону, українські мандрівники помітили будівлю старого храму, стіни якого поросли чагарниками.
«Там по сьогоднішній день зберігаються черепи. Він збережений в такому стані, яким він був в часи, коли його населяли ченці, які були колишніми козаками-запорожцями», - розповів Андрій Кравець.
Засновником скиту був бунчуковий товариш Ніжинського полку Григорій Голуб, який був нащадком гетьмана Оліфера Голуба. Він продав свій скляний завод на Чернігівщині, прийняв чернецтво в Києво-Печерській Лаврі та вирушив на Афон, де заснував цей скит, який ще називали «Духовним Запоріжжям на Афоні».
«Козаки після походів, військових дій намагалися, так би мовити, пройти певного роду духовну реабілітацію. І от якраз Афон слугував таким осередком, де вони набирались сил, відновлювалися духовно і морально, а потім знову поверталися на Січ, а хтось і залишався назавжди», - зазначає Сергій Шумило.
Храм «Чорного Виру» козаки звели на честь Різдва Богородиці.
«Зберігся частково іконостас другої половини XV століття, на якому в стилі українського козацького бароко зображені лики Києво-Печерських подвижників. Можемо по цьому судити, як виглядали козацькі церкви навіть не на території війська запорізького», - говорить Сергій Шумило.
Більше про тісний зв'язок України та Святої гори Афон дивись у випуску проєкту «Загублений світ» просто зараз:
Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2!
Читай також: